Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Myrosław Marynowycz i Adam Daniel Rotfeld laureatami Nagrody de Mello

0
Podziel się:

Ukraiński dziennikarz i działacz społeczny Myrosław Marynowycz oraz b. szef
MSZ Adam Daniel Rotfeld zostali laureatami 10. edycji Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello.
Nagrodę odebrali w czwartek w krakowskiej Willi Decjusza podczas międzynarodowej konferencji
"Europa - problemy krytyczne".

Ukraiński dziennikarz i działacz społeczny Myrosław Marynowycz oraz b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld zostali laureatami 10. edycji Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello. Nagrodę odebrali w czwartek w krakowskiej Willi Decjusza podczas międzynarodowej konferencji "Europa - problemy krytyczne".

Marynowycz został wyróżniony w kategorii "osoba", a Rotfeld otrzymał Nagrodę Honorową. W kategorii "organizacja pozarządowa" został nagrodzony Ośrodek Pomocy dla Uchodźców - Centrum Denisa Hurley'a z Republiki Południowej Afryki.

"Dla mnie polska nagroda ustanowiona ku czci Brazylijczyka Sergio Vieira de Mello, broniącego godności ludzkiej, jest symbolicznie wyciągniętą ręką do Ukraińców, by przekazać nam ciepłe uczucia braterskie" - powiedział Marynowycz, działacz na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego. Jego zdaniem nikt spośród żyjących w dzisiejszych czasach nie ma iluzji, że przemoc i krzywda znikną całkowicie.

"Jeszcze długo będziemy się zmagać z koncepcjami zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i narodowego stojącymi w sprzeczności z wartościami ogólnoludzkimi. Niestety, jeszcze nieraz się przekonamy, że nie ma miłości bez prawdy i prawdy bez miłości. Wiemy zarazem, że to, co zbudowane na nienawiści i przemocy - w końcu upadnie" - powiedział Marynowycz.

Rotfeld powiedział, że nagroda wzrusza go z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że jest ona upamiętnieniem de Mello. "Patroni takich nagród są drogowskazami, jak postępować" - powiedział b. szef MSZ. Drugim źródłem wzruszenia nagrodzonego jest miejsce wręczenia wyróżnienia.

"Z Krakowem wiążą się rozmaite wspomnienia. Tutaj chodziłem do szkoły, obroniłem pracę doktorską. Choć dość dobrze znam Kraków, to ilekroć tu przyjeżdżam, mam wrażenie, że przyjeżdżam za granicę. Tutaj ma się poczucie, jakby się ponownie trafiło do monarchii austro-węgierskiej" - mówił Rotfeld.

W kapitule tegorocznej, 10. edycji nagrody zasiadali przedstawiciele prezydenta, ministra spraw zagranicznych, wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców, rzecznika praw obywatelskich, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, ambasad i fundacji wspierających działania w obszarze praw człowieka oraz fundatorów nagrody.

Patron nagrody Sergio Vieira de Mello był wysokim komisarzem ds. praw człowieka; urlopowany w maju 2003 r. pojechał do Iraku jako specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym.

Prof. Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, a w czasach ZSRR działacz na rzecz praw człowieka, jest działaczem społecznym, dziennikarzem, religioznawcą, należy do założycieli Ukraińskiej Grupy Helsińskiej i ukraińskiej Amnesty International. Pełni funkcję prezesa ukraińskiego ośrodka Międzynarodowego PEN-Klubu.

W 2006 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a pięć lat temu ukraiński Order Wolności - państwowe odznaczenia za zasługi m.in. w rozwoju demokracji.

Prof. Adam Daniel Rotfeld był ministrem spraw zagranicznych w 2005 r. W 2008 r. został współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, a w 2009 r. wszedł w skład Grupy Ekspertów NATO do przygotowania Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu.

Był m.in. osobistym przedstawicielem przewodniczącego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) ds. politycznego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu i przewodniczącym Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ ds. rozbrojenia.

Ośrodek Pomocy dla Uchodźców - Centrum Denisa Hurley'a - powstał w 2009 r. w Republice Południowej Afryki. Charytatywna instytucja udziela pomocy uchodźcom z Afryki, którzy opuścili swoje kraje z powodów ekonomicznych lub politycznych. Organizacja utrzymuje się z dotacji państwowych oraz darowizn.

Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza i przyznawana jest corocznie od 2004 r. za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. (PAP)

bko/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)