Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mysłowice: Spotkanie w Dniu Dziecka Utraconego

0
Podziel się:

W Polsce brakuje programu niesienia pomocy rodzicom, którzy stracili
dzieci - uważają przedstawiciele fundacji "By dalej iść". Z inicjatywy fundacji w poniedziałek w
Mysłowicach po raz kolejny obchodzono Dzień Dziecka Utraconego.

W Polsce brakuje programu niesienia pomocy rodzicom, którzy stracili dzieci - uważają przedstawiciele fundacji "By dalej iść". Z inicjatywy fundacji w poniedziałek w Mysłowicach po raz kolejny obchodzono Dzień Dziecka Utraconego.

W spotkaniu wzięli udział rodzice, którzy stracili dziecko, psychologowie współpracujący z fundacją, przedstawiciele lokalnych władz, policji, straży pożarnej, staży miejskiej, służby zdrowia i MOPS-u. To właśnie przedstawiciele tych grup zawodowych, niejednokrotnie jako pierwsi, muszą przekazać rodzicom tragiczną wiadomość. Muszą umieć odnaleźć się w tej niezwykle trudnej sytuacji - tłumaczą organizatorzy.

Według prezes fundacji Aleksandry Wrony nie ma programu społecznego, który byłby ukierunkowany na niesienie pomocy rodzicom po stracie dzieci. Jak podaje fundacja, tylko w samym woj. śląskim w 2010 r. pomocy potrzebowało ponad 12 tys. rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. Według opublikowanego w tym roku raportu WHO i UNICEF, każdego dnia na świecie umiera 21 tys. dzieci z przyczyn, którym współcześnie można zapobiec.

"Każdego dnia zostaje osieroconych 41 tys. rodziców na całym świecie. W naszym społeczeństwie funkcjonują pojęcia wdowy, wdowca, sieroty. Każde z tych pojęć wskazuje określoną grupę osób. Nie ma jednak określenia dla rodziców, których dotknęła strata dziecka" - zauważyła prezes.

Przedstawiciele fundacji podkreślali, że śmierć dziecka to najboleśniejsza rzecz dla rodziny, niezależnie od tego, czy ginie ono w wypadku, czy umiera w łonie matki lub krótko po porodzie. Dziś rodzice mogą uzyskać pomoc psychologiczną w szpitalu lub poradni, ale potrzebne jest im wsparcie w czasie żałoby - podkreśliła Wrona.

W fundacji "By dalej iść" proces ten przeprowadzany jest w grupach wsparcia i trwa ok. ośmiu miesięcy. Spotkania osób, które doświadczyły takiej samej tragedii, prowadzone przez specjalnie przygotowanego psychologa, dają trwały efekt terapeutyczny, pozwalając na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Rodzice, którzy znaleźli oparcie w mysłowickiej fundacji, często wracają do niej jako wolontariusze lub moderatorzy grup wsparcia.

Informacje dotyczące problemu utraconych dzieci oraz wsparcia dla ich rodziców można znaleźć na stronie internetowej www.bydalejisc.org.pl.

Organizująca obchody Dnia Dziecka Utraconego mysłowicka fundacja "By dalej iść" istnieje od 2010 r.; współpracuje z psychologami w kilku miastach, którzy udzielają rodzicom po stracie dziecka kompleksowej pomocy. Grupy wsparcia fundacji opuściło dotychczas około 90 osób, około 500 innych otrzymało pomoc drogą mailową lub przez telefon. (PAP)

kon/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)