Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nabożeństwo ekumeniczne z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE

0
Podziel się:

Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE, w warszawskim kościele
ewangelickim Św. Trójcy przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Węgierskiej Radzie Ekumenicznej
symbolicznie przekazali przewodnictwo Kościołom w Polsce.

Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE, w warszawskim kościele ewangelickim Św. Trójcy przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Węgierskiej Radzie Ekumenicznej symbolicznie przekazali przewodnictwo Kościołom w Polsce.

W okolicznościowym kazaniu, wygłoszonym podczas nabożeństwa, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec podkreślił, że do realizacji zadań potrzeba odwagi. "Takiej szczególnej odwagi potrzebują nasi ministrowie, dyrektorzy, urzędnicy, którzy w imieniu Polski będą sprawować na co dzień prezydencję" - mówił.

Biskup podkreślił, że chrześcijanie, chcą zwrócić uwagę przede wszystkim na człowieka. "Dlatego Kościoły kładą duży nacisk na udzielanie pomocy i wsparcia poprzez działania charytatywne. Opowiadają się też przeciw wszelkiego rodzaju wykluczeniu. Zwracają uwagę na potrzebę zauważenia tych najsłabszych" - mówił.

Bp Samiec podkreślił też, że Kościoły stoją w pierwszym szeregu tych, którzy poszukują możliwości pojednania pomiędzy narodami. "Tak było w przeszłości, gdy po tragedii drugiej wojny światowej, należało nawiązywać ponowne linie relacji pomiędzy zranionymi narodami. Gdy należało przejść od uprzedzeń i poczucia zranienia do procesu przebaczenia i przyjaźni" - mówił.

Przypomniał, że Kościoły były inicjatorami takiego procesu pomiędzy Polską a Niemcami. "Nie musimy więc szukać pojednania między sobą (poszczególnymi Kościołami), ale chcemy tak pozytywne relacje rozszerzyć na sferę polityki" - podkreślił zwierzchnik Kościoła luterańskiego.

Dodał, że w Polsce obok osób wyznania katolickiego żyją również chrześcijanie innych wyznań (ewangelicy, prawosławni, starokatolicy i inni) praz innych religii (Żydzi, muzułmanie). "Prezentowanie ich dziedzictw jest przejawem realizacji konstytucyjnej zasady równości wszystkich Kościołów i wolności wyznawania religii, uczy tolerancji i otwartości, przyczynia się do pokojowego i przyjaznego współistnienia. Jest to więc działanie na rzecz rozwoju demokracji w Polsce, której miernikiem jest stosunek do mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych" - mówił.

Podczas nabożeństwa odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Prezydencja w Unii Europejskiej jest to wielkie zadanie dla Polski, ale i wielka szansa" - napisał w nim prezydent. Zaznaczył też, że Polska będzie chciała w trakcie prezydencji pokazać "dziedzictwo polskiej rodziny i kultury".

List przekazał również premier Donald Tusk. Napisał w nim, że niedzielne nabożeństwo wpisuje się w duchowe wartości Europy, jakie niosą Kościoły.

W trakcie nabożeństwa przedstawicielom Kościołów oraz kancelarii prezydenta i premiera symbolicznie przekazano światło i sól.

W nabożeństwie uczestniczył m.in. przedstawiciel metropolity warszawskiego bp Tadeusz Pikus oraz duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego, a także ambasadorowie Węgier, Czech, Niemiec, przedstawiciele organizacji charytatywnych oraz polskich uczelni.

Po nabożeństwie odbyła się dyskusja panelowa nt. "Razem do Europy", w której uczestniczyli m.in.: sekretarz węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gergely Pr"hle, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Węgier, sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak, b. minister spraw zagranicznych Niemiec Marcus Meckel, ks. Henryk Paprocki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas i diakon Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. (PAP)

skz/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)