Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadszybie kopalni Bogdanka najbezpieczniejszą budową na Lubelszczyźnie

0
Podziel się:

Budowa nadszybia w nowym polu wydobywczym Stefanów w kopalni węgla kamiennego
w Bogdance zajęła pierwsze miejsce w konkursie Okręgowego Inspektoratu Pracy na najbardziej
bezpieczną budowę na Lubelszczyźnie.

Budowa nadszybia w nowym polu wydobywczym Stefanów w kopalni węgla kamiennego w Bogdance zajęła pierwsze miejsce w konkursie Okręgowego Inspektoratu Pracy na najbardziej bezpieczną budowę na Lubelszczyźnie.

Wyniki konkursu ogłoszono w środę w Lublinie podczas gali podsumowującej działalność prewencyjną Okręgowej Inspekcji Pracy. Nagrodzono w nim firmy budowlane, które nawet w trudnych i potencjalnie groźnych warunkach prowadzonej inwestycji zapewniły najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy swoim pracownikom.

"Nie spodziewaliśmy się, że wygramy ten konkurs. To była bardzo ciekawa pod względem inżynierskim, technicznym budowa, ale jednocześnie jedna z najbardziej niebezpiecznych inwestycji, z jakimi mieliśmy do czynienia" - powiedział Aleksander Róg, kierownik nagrodzonej budowy, którą prowadziło Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus.

Jak powiedziała Anna Smolarz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, do konkursu zakwalifikowano kilka budów, które spełniły wysokie kryteria dotyczące warunków bezpieczeństwa.

Budowa nadszybia w polu górniczym w Stefanowie uzyskała w konkursie 125 punktów na 130 możliwych. Oceniane były m.in. organizacja i zagospodarowanie placu budowy pod względem bezpieczeństwa, skuteczny nadzór nad przestrzeganiem przepisów BHP, właściwie dokonana ocena ryzyka zawodowego i informowanie o tym pracowników.

Budowa nadszybia kopalni Bogdanka odbywała się w trudnych warunkach. Wykopy w ziemi prowadzono na głębokość 15 metrów. Utrudnieniem była obecność znacznych ilości wody w polu wydobywczym; jej pompowanie przy budowie nadszybia trwało kilka miesięcy. Następnie - na powierzchni - zbudowano wieżę szybu, która ma wysokość ok. 80 metrów.

"Na ogół jest tak, że jak są bardzo trudne roboty, niebezpieczne, to ludzie bardziej się pilnują i przestrzegają tych zasad bezpieczeństwa" - powiedział Róg.

Drugie miejsce w konkursie zajęło Przedsiębiorstwo Usługowe "Forma" Piotr Ciuraszkiewicz z siedzibą w Zamościu za budowę pensjonatu w Zamościu, a trzecie Polimex Mostostal Warszawa Zakład Budownictwa Lublin za budowę Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej.

Celem zorganizowanego przez OIP konkursu jest m.in. promowanie firm budowlanych, które dbają o bezpieczeństwo pracy na budowach oraz uświadamianie znaczenia przestrzegania zasad bezpieczeństwa. "Budownictwo to jest najbardziej wypadkowa gałąź gospodarki" - powiedziała Smolarz.

Na Lubelszczyźnie w 2009 r. doszło do sześciu śmiertelnych wypadków na budowach, w 2010 r. były cztery. W 2011 r. w wypadkach na budowach śmierć poniosły dwie osoby, a pięć zostało ciężko rannych. Jak podkreśliła Smolarz, przyczyną wypadków są zarówno nadmierne oszczędności w postaci braku inwestowania w bezpieczeństwo, jak i lekceważenie zasad bezpieczeństwa pracy przez samych pracowników. "Każdy wypadek to za dużo. Idziemy do pracy, żeby pracować i zarabiać pieniądze na utrzymanie, a nie po to, żeby ginąć" - dodała Smolarz.

Podczas gali rozstrzygnięto także dwa inne konkursy: na najaktywniejszego społecznego inspektora pracy oraz na pracodawcę - organizatora pracy bezpiecznej. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczała laureatom zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Kwiatkowska. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, związków zawodowych. (PAP)

ren/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)