Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy w Poznaniu o sposobach komunikowania się z urządzeniami

0
Podziel się:

O sposobach komunikowania się użytkowników z otoczeniem technologicznym
rozmawiają do niedzieli w Poznaniu naukowcy z całego świata na konferencji naukowej "Język i
Technologia: technologie języka naturalnego jako wyzwanie dla informatyki i lingwistyki".

O sposobach komunikowania się użytkowników z otoczeniem technologicznym rozmawiają do niedzieli w Poznaniu naukowcy z całego świata na konferencji naukowej "Język i Technologia: technologie języka naturalnego jako wyzwanie dla informatyki i lingwistyki".

Konferencja jest spotkaniem środowiska informatycznego i lingwistycznego a także środowisk pokrewnych. Bierze w niej udział ok. 150 osób z ponad 30 krajów świata. Wygłoszonych zostanie ok. 100 referatów.

Otoczenie technologiczne to środowisko człowieka, które złożone jest z narzędzi, maszyn i systemów. Informatycy i lingwiści szukają sposobów na lepszą komunikację z tym otoczeniem i za pomocą niego. Badania powiązań technologii i języka naturalnego prowadzone są od 60 lat.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji jest kierownik Zakładu Lingwistyki Informatycznej i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Zygmunt Vetulani.

"Chodzi nam o technologie i systemy przy pomocy których człowiek może wchodzić w interakcję ze środowiskiem technologicznym: +porozmawiać+ z robotem, uruchomić pralkę, uzyskać informacje z internetu. Z typową sytuacją komunikacyjną mamy do czynienia chociażby w przypadku korzystania z bankomatu: użytkownik wchodzi w dialog z systemem. Dialog odbywa się poprzez naciskanie przycisków czy ekranu dotykowego. Docelowo klient będzie się zwracał do systemu tak, jak zwraca się do osoby z drugiej strony okienka kasowego" - powiedział PAP prof. Vetulani.

Jak stwierdził, naukowcom chodzi o stworzenie systemów, dzięki którym urządzenia będą reagowały na polecenia wydawane przez ludzi w sposób potoczny, nawet bez zwracania uwagi na poprawność.

"Chodzi nam o to, by system z którym komunikuje się użytkownik był przyjazny i tolerancyjny i by użytkownik nie musiał się uczyć jakiegoś specjalnego, sztucznego języka" - stwierdził.

Międzynarodowa konferencja odbywa się po raz piąty, pierwsza miała miejsce w 1995 roku. Tegoroczna konferencja odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)