Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nepal: Maoistyczny premier wybrał koalicyjnych ministrów

0
Podziel się:

Pierwszy maoistyczny premier Nepalu
Prachanda wybrał w piątek koalicyjnych ministrów. Były dowódca
maoistycznej partyzantki Ram Bahadur Thapa będzie ministrem obrony
i zwierzchnikiem armii.

Pierwszy maoistyczny premier Nepalu Prachanda wybrał w piątek koalicyjnych ministrów. Były dowódca maoistycznej partyzantki Ram Bahadur Thapa będzie ministrem obrony i zwierzchnikiem armii.

W uroczystości z udziałem prezydenta nowej republiki Rama Yadava zostało zaprzysiężonych ośmiu nowych ministrów, czterech z Komunistycznej Partii Nepalu (maoistowskiej) i czterech z Forum Praw Człowieka Madhesi (MPRF).

53-letni Pushpa Kamal Dahal, były przywódca maoistów, znany też jako towarzysz Prachanda, czyli "Straszliwy", został zaprzysiężony na premiera w republikańskim Nepalu w poniedziałek.

Thapa uważany jest za najbardziej twardogłowego wśród maoistów. Był dowódcą partyzantów, od 1996 roku prowadzących brutalną wojnę z hinduistyczną monarchią u stóp Himalajów. Zginęło w niej ponad 13 tys. ludzi.

Pałac prezydencki podał w oświadczeniu, że maoistowski ideolog Baburama Bhattaraia będzie ministrem finansów, odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy Nepalu.

Upendra Yadav z MPRF został wybrany na ministra spraw zagranicznych, co uważa się za posunięcie mające ugłaskać społeczność Madhesi w Teraju (równina granicząca z Indiami). Od czasu zawieszenia broni przez maoistów w 2006 roku, w protestach, podczas których Madhesi domagali się autonomii, zginęło co najmniej 50 osób.

Amrit Bohara z Komunistycznej Partii Nepalu (zjednoczonej marksistowsko-leninowskiej) powiedział, że jego partia nie zgadza się z odmową przyznania jej drugiego miejsca w rządzie koalicyjnym, i odmówił objęcia jakiegokolwiek stanowiska w rządzie.

Partia ta, będąca drugim potencjalnym partnerem koalicyjnym, oświadczyła, że sześciu jej członków, którzy mieli zostać zaprzysiężeni w piątek, nie wejdzie do rządu, dopóki nie zostanie rozwiązany spór z maoistami o obsadę ministerstw.

Maoiści zapowiedzieli, że pozostałe cztery małe partie dołączą do koalicji w przyszłości.

W maju Nepal proklamowano republiką, co zakończyło 240-letnią hinduistyczną monarchię. Było to możliwe dzięki rozejmowi, jaki w 2006 roku główne partie polityczne zawarły z maoistowskimi rebeliantami. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)