Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nepal: W 17. podejściu wybrano na premiera umiarkowanego komunistę

0
Podziel się:

Nepalski parlament w czwartek wybrał - w siedemnastym od czerwca
głosowaniu - przywódcę umiarkowanych komunistów na premiera. Daje to szansę na zakończenie
trwającego od siedmiu miesięcy politycznego impasu, który zdaniem ONZ groził procesowi pokojowemu w
Nepalu.

Nepalski parlament w czwartek wybrał - w siedemnastym od czerwca głosowaniu - przywódcę umiarkowanych komunistów na premiera. Daje to szansę na zakończenie trwającego od siedmiu miesięcy politycznego impasu, który zdaniem ONZ groził procesowi pokojowemu w Nepalu.

Na premiera wybrano, przy wsparciu byłych maoistowskich rebeliantów, dominujących w nepalskim 601-mandatowym parlamencie, Jhala Natha Khanala - przywódcę Komunistycznej Partii Nepalu (zjednoczonej, marksistowsko-leninowskiej).

W maju członkowie maoistycznej partii komunistycznej wylegli na ulice, domagając się dymisji premiera Madhava Kumara i utworzenia nowego rządu. Pod koniec czerwca Kumar, który spierał się z maoistami o kontrolę nad armią i integrację byłych rebeliantów z regularnym wojskiem, ustąpił. Od tego czasu żaden z kandydatów nie był w stanie zdobyć większości głosów podczas 16 głosowań, a partie nie zdołały zawiązać koalicji.

Wybór premiera może przyspieszyć spisanie nowej konstytucji i decyzję w sprawie przyszłości byłych rebeliantów, którzy od czasu złożenia broni pozostają w obozach.

"Celów tych nie da się osiągnąć bez poparcia wszystkich partii politycznych - powiedział Khanal na forum parlamentu. - Możemy przeprowadzić kraj przez okres przejściowy do pokoju i pomyślności jedynie na bazie narodowego konsensusu".

60-letni Jhal Nath Khanal zdobył 368 głosów. Od dawna jest on politykiem - uczestniczył w prodemokratycznych protestach przeciwko monarchii w 1990 roku i ponownie - w 2006 roku.

Proces pokojowy w Nepalu rozpoczął się w 2006 roku, po długoletniej wojnie domowej, w której zginęło ponad 16 tys. ludzi. Wojnę między maoistami a ówczesnym królewskim rządem zakończyło porozumienie pokojowe z 2006 roku. W wyborach w 2008 roku maoiści zdobyli większość w parlamencie i wkrótce w Nepalu obalono monarchię. (PAP)

klm/ mc/

8265334

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)