Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: ponad połowa stacji dializ podpisała kontrakty na 2009 r.

0
Podziel się:

Ponad 50 proc. stacji hemodializ podpisało
kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2009 r. - poinformował
w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceprezes
NFZ Jacek Grabowski.

*Ponad 50 proc. stacji hemodializ podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2009 r. - poinformował w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceprezes NFZ Jacek Grabowski. *

Z danych Funduszu wynika, że stacje dializ, które podpisały umowy udzielają świadczeń 7286 chorym. 7778 pacjentów nie ma zabezpieczonych świadczeń. Część z nich może być przejęta przez stacje, które popisały umowy.

Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej "Medycyna Polska", która zrzesza ponad 100 właścicieli stacji dializ, nie akceptuje stawki 400 zł za jeden zabieg hemodializy - proponowanej przez NFZ. W ocenie Sekcji Nefrologicznej, Fundusz zaniża rzeczywisty koszt tego świadczenia.

Z kolei NFZ informuje, że Izba nie zaakceptowała propozycji, by zawrzeć umowy na trzy miesiące - okres niezbędny do wspólnego oszacowania faktycznych kosztów dializ.

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS) i wiceprzewodniczącego Andrzeja Sośnierza (PiS), taka sytuacja świadczy o tym, że mogło dojść od zmowy cenowej właścicieli stacji dializ, którzy nie podpisali kontraktów. Ich zdaniem, sprawą powinien zająć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Na tym etapie nie mamy podstaw, do tego żeby wystąpić czy do UOKiK, czy podjąć inne przewidziane prawem działania. Póki co mamy do czynienia z procedurą kontraktowania, żaden ze świadczeniodawców nie odmówił świadczenia świadczeń medycznych, jeśli chodzi o hemodializę" - odpowiadał posłom wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

"Jeżeli świadczeniodawcy stwierdzą, że za tę cenę (400 zł za dializę - PAP) nie będą udzielać świadczeń, będzie podstawa, żeby wystąpić do UOKiK" - zaznaczył Szulc.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych podkreśla, że NFZ, wbrew zapowiedziom, nie zapłacił za dializy żadnej ze stacji w województwach, w których świadczą one usługi bez umów.

"Sytuacja nie zmienia się od początku roku - NFZ nadal nie podpisał umów zabezpieczających kontynuowanie leczenia w 15 z 16 województw (umowy są podpisane tylko w województwie podlaskim). Oznacza to, że powody do obaw o własne zdrowie i życie ma 10 tys. z prawie 16 tys. pacjentów dializowanych w całym kraju. Stacje, które podpisały umowy nie są w stanie przyjąć takiej liczby osób choćby zaczęły pracować w systemie całodobowym i siedem dni w tygodniu" - pisze OSOD w liście przesłanym PAP. (PAP)

pro/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)