Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma porozumienia między zachodnimi koncernami naftowymi a Irakiem

0
Podziel się:

Wbrew poprzednim doniesieniom rząd
iracki nie doszedł do porozumienia z pięcioma światowymi gigantami
naftowymi w sprawie kontraktów o pomocy technicznej - oświadczył w
poniedziałek iracki minister ds. ropy naftowej Husajn asz-
Szahristani.

Wbrew poprzednim doniesieniom rząd iracki nie doszedł do porozumienia z pięcioma światowymi gigantami naftowymi w sprawie kontraktów o pomocy technicznej - oświadczył w poniedziałek iracki minister ds. ropy naftowej Husajn asz- Szahristani.

"Nie doszliśmy z nimi do porozumienia" - oznajmił Szahristani na konferencji prasowej.

"Chcieliśmy pomocy eksperckiej polegającej na konsultacjach i wsparciu technicznym, by ułatwić pracę naszym ekipom. Oni jednak odmówili, bo chcieli mieć udział w naszej ropie. Tymczasem my się nią nie podzielimy" - powiedział minister.

Ministerstwo ds. Ropy Naftowej podało w poniedziałek, że zaprosiło 35 zagranicznych firm do składania ofert "pomocy technicznej" dotyczącej eksploatacji 6 złóż ropy naftowej i 2 gazu ziemnego. "Przetarg dotyczy wyłącznie pomocy technicznej i kontrakty zostaną przyznane tym, którzy przedstawią najlepsze oferty" - napisano w komunikacie resortu.

Amerykański dziennik "New York Times" podał w połowie czerwca, że cztery wielkie zachodnie koncerny naftowe - amerykański Exxon Mobil, holenderski Shell, francuski Total i brytyjski BP - a także konsorcjum Anadarko, Witolu i Dome z Emiratów Arabskich są bliskie sfinalizowania kontraktów z rządem Iraku na wydobycie ropy w tym kraju. Umowy w tej sprawie miały zostać ogłoszone 30 czerwca.

Oznaczałoby to powrót wspomnianych firm do Iraku, gdzie w przeszłości wydobywały ropę, ale zostały usunięte w 1972 roku przez ówczesny rząd pod kontrolą Saddama Husajna (nie będącego jeszcze wtedy nominalnym prezydentem), który cofnął im koncesje. (PAP)

mw/ mc/

4254 3060

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)