Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma porozumienia NFZ z "Medycyną Polską" ws. dializ

0
Podziel się:

Izba Gospodarcza "Medycyna Polska" nie
zgodziła się na wspólną pracę i uczestnictwo w zespole, który miał
opracować standardy oraz rzetelną wycenę dializ - poinformował we
wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Izba Gospodarcza "Medycyna Polska" nie zgodziła się na wspólną pracę i uczestnictwo w zespole, który miał opracować standardy oraz rzetelną wycenę dializ - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia.

W oświadczeniu wydanym przez NFZ po spotkaniu z przedstawicielami Izby napisano, że Fundusz zobowiązał się do samodzielnego opracowania kosztów wykonywania dializ.

"W najbliższym czasie zwrócimy się do właścicieli publicznych i niepublicznych stacji dializ z prośbą o przekazanie stosownych danych kosztowych, aby na ich podstawie dokonać jednolitej metodologicznie analizy kosztów wykonywania dializ. Izba Gospodarcza +Medycyna Polska+ nie przekazała do tej pory NFZ takich danych, a bez nich racjonalne analizy kosztowe nie są możliwe" - głosi oświadczenie.

"Podkreślamy, że w skali kraju połowa stacji dializ zgodziła się na proponowane przez NFZ (za dializowanie jednego pacjenta przez rok NFZ płaci 60 tys. zł). Na mocy ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych każdy zabieg ratujący życie jest i będzie finansowany przez NFZ. Zapewniamy, że NFZ robi wszystko, by zapewnić pacjentom ciągłość leczenia" - dodaje Fundusz.

Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej "Medycyna Polska" (zrzeszająca niemal 120 właścicieli stacji dializ) zaznacza, że od 1 stycznia, mimo braku porozumienia z NFZ, żadna ze stacji negocjujących nie zaprzestała prowadzenia zabiegów, bez których zdrowie i życie pacjentów byłoby zagrożone.

"Operatorzy prowadzą obecnie zabiegi na własny koszt, nie mając gwarancji, że NFZ pokryje poniesione wydatki. Sytuacja w tych stacjach jest bardzo poważna i jeśli będzie się przedłużać, to operatorzy w obliczu zagrożenia stabilności ekonomicznej (konieczność opłacania pracowników, czynsze, opłaty za materiały i media) będą zmuszeni do stopniowego ograniczania ilości dializowanych pacjentów - aż do całkowitego zaprzestania wykonywania dializ. Miałoby to tragiczne konsekwencje dla chorych" - napisano w oświadczeniu przesłanym w ubiegłym tygodniu PAP.

"W organizowanych konkursach Fundusz proponuje kwotę za niską i nie pokrywającą kosztów funkcjonowania stacji dializ zarówno w sektorze publicznym jak i niepublicznym, refundacja jest niższa niż w roku ubiegłym" - podkreśla SNIGMP.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych apeluje do NFZ o jak najszybsze zakończenie negocjacji w sprawie kontraktów na 2009 rok. Z danych OSOD wynika, że do tej pory NFZ nie podpisał umów zabezpieczających kontynuowanie leczenia w 15 z 16 województw (umowy są podpisane tylko w woj. podlaskim).

W ocenie Stowarzyszenia, brak porozumienia wynika z niechęci Funduszu do podwyższenia stawki za każdą hemodializę. Refundacja za procedurę pozostaje na niezmienionym poziomie od czterech lat. (PAP)

pro/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)