Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: ASEM chce do 2009 roku uzgodnić umowę kontynuującą protokół z Kioto

0
Podziel się:

Unia Europejska oraz kraje Azji Wschodniej
opowiadają się za uzgodnieniem do 2009 roku nowego porozumienia o
przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, które miałoby być
kontynuacją tracącego ważność w 2012 roku protokołu z Kioto.

Unia Europejska oraz kraje Azji Wschodniej opowiadają się za uzgodnieniem do 2009 roku nowego porozumienia o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, które miałoby być kontynuacją tracącego ważność w 2012 roku protokołu z Kioto.

Poinformował o tym niemiecki minister spraw zagranicznych Frank- Walter Steinmeier we wtorek w Hamburgu na zakończenie VIII forum UE-Azja Wschodnia (ASEM - Asia Europe Meeting). W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji z 46 krajów, w tym minister Anna Fotyga. Forum uważane jest za wstęp do szczytu G8 w Heiligendamm 6-8 czerwca, który także zajmie się problemem ocieplenia klimatu.

Steinmeier podkreślił, że politycy mają 15 lat na podjęcie decyzji, jeżeli nie chcą dopuścić, by zmiany klimatyczne doprowadziły do klimatycznej katastrofy. Niemiecki minister poinformował, że uczestnicy spotkania zgodzili się, że trzeba stworzyć dokument będący kontynuacją protokołu z Kioto i że na konferencji na wyspie Bali w grudniu tego roku należy podjąć decydujące inicjatywy.

Istnieje zgoda co do tego, by zamknąć te negocjacje do 2009 roku, co pozwoli na zapewnienie bezkolizyjnego przejścia z systemu Kioto do systemu następnego - wyjaśnił Steinmeier.

"Oczywiście nie we wszystkich sprawach zgadzamy się" - zastrzegł szef niemieckiego MSZ. Zaznaczył, że brak zgody dotyczy przede wszystkim ustalenia obowiązujących wartości granicznych. Dodał, że zgodność panuje natomiast w kwestii rozwijania odnawialnych źródeł energii. Stworzenie "uczciwego porządku" na świecie, w którym obowiązywać będą uczciwe zasady i granice globalizacji, nie jest możliwe bez współudziału krajów azjatyckich - mówił Steinmeier.

Podczas pobytu w Hamburgu minister Fotyga, poza udziałem w obradach ASEM, uczestniczyła także w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Szefowa polskiej dyplomacji rozmawiała ponadto z ministrem spraw zagranicznych Chin Yang Jiechim. Tematem spotkania była m.in. kwestia organizacji przez Polskę i Ukrainę finałów piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012, w tym perspektywy dla inwestorów zagranicznych. Fotyga spotkała się też po raz pierwszy z nowym ministrem spraw zagranicznych Francji Bernardem Kouchnerem.

W pierwszym dniu forum, w poniedziałek ulicami Hamburga przeszło 4000 antyglobalistów i zwolenników ugrupowań skrajnie lewicowych. Protestowali oni przeciwko obradom krajów G8, które - zdaniem przeciwników - nie mają prawa decydować o losach innych regionów świata. Pokojowa demonstracja przekształciła się wieczorem w zamieszki uliczne. Policja użyła armatek wodnych. Zatrzymano 120 osób. Obrażenia odniosło dwóch funkcjonariuszy i dwóch demonstrantów.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)