Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rosja winna ratyfikować traktat energetyczny i otworzyć rynek energii - Steinmeier

0
Podziel się:

22.3 berlin (PAP/Reuters) - Rosja powinna przystąpić do Traktatu o
Karcie Energetycznej i otworzyć swój rynek energii - stwierdził
minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier w
artykule zamieszczonym w czwartkowym wydaniu niemieckiego
dziennika gospodarczego "Handelsblatt".

22.3 berlin (PAP/Reuters) - Rosja powinna przystąpić do Traktatu o Karcie Energetycznej i otworzyć swój rynek energii - stwierdził minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier w artykule zamieszczonym w czwartkowym wydaniu niemieckiego dziennika gospodarczego "Handelsblatt".

Szef dyplomacji niemieckiej podkreślił, że jeżeli Rosja ratyfikuje ten traktat, to otworzy drogę do rozszerzenia go na inne, pozaeuropejskie kraje. Taki krok może utorować drogę do otwarcia karty (energetycznej) w kierunku Azji i Zatoki Perskiej" - powiedział.

Treść artykułu, który ma być zamieszczony 23.03, podał z wyprzedzeniem Reuter.

"Ratyfikacja Traktatu o Karcie Energetycznej w roku, w którym Rosja przewodniczy grupie G8, stanie się jasnym sygnałem zaangażowania tego największego europejskiego dostawcy energii na rzecz ustanowienia ogólnoeuropejskiego zestawu zasad" - powiedział Steinmeier, zabierając głos w dniu rozpoczęcia specjalnego szczytu UE, poświęconego m.in. wspólnej polityce energetycznej.

Traktat, ratyfikowany dotąd przez ponad 40 państw, głównie europejskich i azjatyckich, ma na celu stworzenie równych szans gry rynkowej i zmniejszenie ryzyka dla inwestycji i handlu w sektorze energetycznym.

Do tej pory Rosja, która jest największym dostawcą paliw kopalnych dla Unii Europejskiej, odrzucała możliwość ratyfikacji traktatu, zawierającego zobowiązanie do udostępnienia krajom trzecim dostępu do sieci rurociągów.

Steinmeier napisał, że Unia Europejska powinna ustanowić na szczeblu politycznym dialog w sprawach energetyki z kluczowymi jej odbiorcami, takimi jak Stany Zjednoczone, a także dążyć do otwarcia rynku rosyjskiego.

"Ze względu na naszą głęboką wzajemną zależność w kwestiach energetycznych głównym problemem musi być wzajemne otwarcie rynków" - ocenił.

Przywódcy UE na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie mają zapoznać się z przedłożonym przez Komisję Europejską dokumentem wstępnym, proponującym wspólną politykę energetyczną.

Dokument zmierza między innymi do doprowadzenia do strategicznego partnerstwa z Rosją w dziedzinie energetyki, promowania idei mówienia jednym głosem w kontaktach z dostawcami z krajów trzecich i zachęcania do inwestowania w zróżnicowanie źródeł energii. (PAP)

wit/

8316

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)