Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd: wypowiedź Blaira pomoże zachęcić sceptyków

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała
najnowszą wypowiedź brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira
dotyczącą przyszłości traktatu Unii Europejskiej za pozytywny
sygnał, świadczący o tym, że Wielka Brytania jest bardzo
zainteresowana postępem w procesie reform Wspólnoty.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała najnowszą wypowiedź brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira dotyczącą przyszłości traktatu Unii Europejskiej za pozytywny sygnał, świadczący o tym, że Wielka Brytania jest bardzo zainteresowana postępem w procesie reform Wspólnoty.

Ocenę pani kanclerz przedstawił w piątek zastępca rzecznika niemieckiego rządu Thomas Steg.

"Stanowisko Blaira pomoże zachęcić te kraje, które nastawione są sceptycznie, by do czerwca wspólnie pracować na rzecz pozytywnego wyniku" - powiedział Steg na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Dodał, że Merkel bardzo cieszy się z zapowiedzi, że Blair będzie osobiście uczestniczył w spotkaniu przywódców 27 krajów Unii pod koniec czerwca w Brukseli. Merkel i Blair spotkają się w najbliższy wtorek.

Zastępca rzecznika rządu zaznaczył, że celem Niemiec - jako kraju przewodniczącego w tym półroczu Unii - jest przedstawienie podczas tego "decydującego szczytu" propozycji dalszego postępowania w sprawie traktatu - "przedłożenie kalendarza działań, a prawdopodobnie także wspólne uchwalenie koncepcji treści traktatu".

W wywiadzie dla sześciu europejskich dzienników, w tym "Gazety Wyborczej", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Financial Times" Blair powiedział, że byłoby najlepiej, gdyby podstawowe decyzje w sprawie nowego unijnego traktatu zapadły na szczycie w czerwcu. Brytyjski premier dodał, że powinno się zrezygnować z przyjmowania nowego traktatu konstytucyjnego, a zastanowić nad przyjęciem zwykłego traktatu zmieniającego wcześniejsze traktaty. Blair zaznaczył, że nie widzi potrzeby ratyfikacji ewentualnego nowego, zwykłego traktatu w drodze referendum.

"W przeszłości zgodziłem się na referendum, bo sądziłem, że skoro ma to być traktat konstytucyjny zmieniający w fundamentalny sposób relacje między Wielką Brytanią a Unią, są powody do referendum" - powiedział.

Omawiając wywiad Blaira "FAZ" pisze, że jego wypowiedź wnosi "nowy powiew" do debaty o unijnym traktacie. Agencja dpa, powołując się na unijnych dyplomatów, twierdzi, że dzięki rezygnacji z referendum znacznie wzrosły szanse na wyrażenie przez Wielką Brytanię zgody na traktat.

Przywódcy 27 krajów zapowiedzieli w przyjętej 25 marca Deklaracji Berlińskiej, że ich celem jest stworzenie do wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 roku "odnowionej wspólnej podstawy" Unii Europejskiej.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)