Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Szef MSW: zmienić konstytucję, by móc zestrzelić porwany samolot

0
Podziel się:

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang
Schaeuble (CDU) chce wprowadzić do niemieckiej konstytucji zmiany,
które pozwoliłyby władzom na zestrzelenie samolotu pasażerskiego
uprowadzonego przez terrorystów w celu dokonania zamachu, jak we
wrześniu 2001 roku w USA.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble (CDU)
chce wprowadzić do niemieckiej konstytucji zmiany, które pozwoliłyby władzom na zestrzelenie samolotu pasażerskiego uprowadzonego przez terrorystów w celu dokonania zamachu, jak we wrześniu 2001 roku w USA.

Schaeuble powiedział w środę w Berlinie, że jego propozycja została uzgodniona ze specjalistami, a jej dalszy los "jest uzależniony od decyzji politycznej". "Jeżeli chce się uregulować ten problem, to można to zrobić właśnie w ten sposób" - dodał.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w lutym ubiegłego roku uznał, że ustawa dopuszczająca możliwość zestrzelenia samolotu uprowadzonego przez terrorystów jest sprzeczna z konstytucją, i anulował obowiązujący od roku przepis. Prezes sądu Hans-Juergen Papier powiedział wówczas w uzasadnieniu, że ustawa narusza prawo do życia i gwarancje godności człowieka.

Autorzy opracowanego w resorcie spraw wewnętrznych projektu nowelizacji konstytucji rozszerzyli zakres pojęcia obrony w czasie wojny, wprowadzając termin "sytuacja zbliżona do obrony w czasie wojny".

Taką sytuacją byłoby właśnie uprowadzenie samolotu przez terrorystów. W takich przypadkach obowiązywałyby przepisy wojennego prawa międzynarodowego, szczególnie zasady Konwencji Genewskiej dotyczące ochrony ofiar konfliktów zbrojnych. Aby zapobiec jeszcze większej tragedii, dopuszczalne byłoby zestrzelenie uprowadzonego samolotu, a więc także zabicie niewinnych pasażerów znajdujących się na pokładzie.

Zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa stałaby się po wprowadzeniu zmian zgodna z konstytucją - twierdzą przedstawiciele MSW.

Propozycja Schaeublego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem przedstawicieli pozostałych partii reprezentowanych w Bundestagu.

SPD, koalicyjny partner chrześcijańskich demokratów, wezwała szefa MSW do wycofania się z "chybionego" pomysłu. Schaeuble miesza prawo wojenne z prawem obowiązującym w czasie pokoju - powiedział wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego SPD Fritz Koerper. Socjaldemokraci ostrzegają, że ani w parlamencie, ani tym bardziej w społeczeństwie nie ma większości dla tego rodzaju pomysłów.

Liberalna FDP uważa, że działania szefa MSW są elementem szerszego planu zmierzającego do wykorzystania Bundeswehry do działań wewnątrz kraju. "Schaeuble zachowuje się jak opętany, który ze wszystkich sił chce doprowadzić do zestrzelenia samolotu wraz z pasażerami, którzy znaleźli się w rękach terrorystów" - powiedziała była minister sprawiedliwości, deputowana FDP Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. Jej zdaniem szef MSW nie odróżnia walki z przestępczością od wojny obronnej. Schaeuble chciał już podczas piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech użyć wojska do pilnowania porządku.

Przewodnicząca frakcji Zielonych Renate Kuenast określiła propozycję ministra mianem "licencji na zabijanie". Poradziła Schaeublemu, by raczej zajął się zamykaniem przestarzałych elektrowni atomowych, szczególnie narażonych na ataki terrorystów.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)