Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Terrorystka aresztowana w związku z zamachem sprzed 30 lat

0
Podziel się:

Ułaskawiona po odbyciu części kary dożywotniego więzienia terrorystka
niemieckiej lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Verena Becker została aresztowana pod
zarzutem udziału w zamachu, w którym ponad 30 lat temu zginął ówczesny federalny prokurator
generalny Siegfried Buback - poinformowała w piątek prokuratura generalna.

Ułaskawiona po odbyciu części kary dożywotniego więzienia terrorystka niemieckiej lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Verena Becker została aresztowana pod zarzutem udziału w zamachu, w którym ponad 30 lat temu zginął ówczesny federalny prokurator generalny Siegfried Buback - poinformowała w piątek prokuratura generalna.

Według niej, zebrane w śledztwie dane świadczą, iż 57-letnią obecnie Becker obciąża "istotny wkład w przygotowanie i dokonanie zamachu". Niemniej nadal nie ma dowodów na to, że właśnie ona była zamaskowanym sprawcą, który 7 kwietnia 1977 roku w Karlsruhe ostrzelał z tylnego siedzenia motocykla służbowy samochód Bubacka, zabijając wszystkie trzy jadące nim osoby.

Trzy dokonane na przestrzeni niecałych siedmiu miesięcy akty terroru - kolejno zabójstwa Bubacka i prezesa Dresdner Bank Juergena Ponto oraz porwanie i zamordowanie prezesa związku pracodawców Hannsa-Martina Schleyera - stanowiły kulminację przegranej ostatecznie walki RAF z zachodnioniemieckim porządkiem konstytucyjnym.

Wysuwane od dawna podejrzenia wobec byłej terrorystki nabrały ostrości po przeprowadzonej tydzień temu domowej rewizji. "W jej trakcie zabezpieczono materiały, które wraz z już posiadanymi środkami dowodowymi uzasadniają silne podejrzenie, że Verena Becker była współwykonawczynią zamachu" - głosi komunikat prokuratury.

W grudniu 1977 roku Becker została skazana na dożywocie za udział w strzelaninie, która towarzyszyła jej aresztowaniu w niecały miesiąc po zamachu na prokuratora generalnego. W 1980 roku umorzono postępowanie w sprawie jej domniemanego udziału w zabójstwie Bubacka ze względu na niewystarczające dowody. W 1989 roku została ułaskawiona i po wyjściu na wolność zmieniła swoje personalia. (PAP)

dmi/ mc/

4645887

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)