Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy złagodziły deklarację na 50-lecie traktatu rzymskiego

0
Podziel się:

Przygotowywana przez Niemcy jako obecnego
przewodniczącego Unii Europejskiej deklaracja z okazji 50-lecia
traktatu rzymskiego będzie mieć formę złagodzoną, nie poruszając
tematu unijnej konstytucji - podał w poniedziałek Reuters,
powołując się na dyplomatów w Berlinie.

Przygotowywana przez Niemcy jako obecnego przewodniczącego Unii Europejskiej deklaracja z okazji 50-lecia traktatu rzymskiego będzie mieć formę złagodzoną, nie poruszając tematu unijnej konstytucji - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na dyplomatów w Berlinie.

Jubileuszowy szczyt przywódców państw UE odbędzie się 24-25 marca w stolicy Niemiec. Okazją będzie półwiecze traktatu rzymskiego, który powołał grupującą sześć państw Europejską Wspólnotę Gospodarczą - poprzedniczkę UE. Uczestnicy spotkania ogłoszą wspólną deklarację, ale jej tekstu jeszcze nie uzgodniono.

Według informatorów Reutera głównym problemem spornym jest sprawa unijnej konstytucji, odrzuconej w referendach we Francji i w Holandii w 2005 roku. Kanclerz Niemiec Angela Merkel natrafiła na opór w swym dążeniu do tego, by unijni przywódcy zawarli w czerwcu porozumienie pozwalające ratyfikować nową wersję traktatu konstytucyjnego.

"Chciała dołączenia na końcu deklaracji berlińskiej klauzuli mówiącej: +to właśnie dlatego powinniśmy się opowiedzieć za nową konstytucją, która będzie rozpatrywana na czerwcowym szczycie+. Tak się nie stanie" - powiedział pewien unijny dyplomata.

W kręgach oficjalnych mówi się, że licząca dwie do trzech stron deklaracja ma być raczej zachętą do dalszych rozmów na temat unijnej konstytucji, a nie zobowiązywaniem się do czegokolwiek - gdyż Merkel chce uniknąć sporu.

Według innego rozmówcy Reutera "większość krajów przychyli się do czegoś mglistego, jak przypomnienie potrzeby uczynienia instytucji UE bardziej skutecznymi i wydajnymi". (PAP)

dmi/ mc/

4766

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)