Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: system SIMIK to przykład nieudanej informatyzacji

0
Podziel się:

(dochodzi stanowisko Ministerstwa Finansów)

*(dochodzi stanowisko Ministerstwa Finansów)
*

17.5.Warszawa (PAP) - Elektroniczny system kontroli wydawanych w Polsce środków UE (SIMIK) to przykład nieudanej informatyzacji - oceniła w czwartek dyrektor departamentu administracji publicznej Najwyższej Izby Kontroli, Czesława Rudzka-Lorentz. W warszawskiej siedzibie NIK przedstawiono wyniki kontroli dotyczącej wykorzystania środków unijnych pochodzących z funduszy strukturalnych.

"SIMIK miał zbierać wszystkie dane dotyczące działań finansowanych z budżetu UE - od złożenia wniosku po końcowe rozliczenie. Obecnie system nadal jest w trakcie budowy i nie działa" - powiedziała Rudzka-Lorentz na konferencji prasowej.

"System SIMIK działa, co potwierdził niezależny audytor oraz Komisja Europejska, i został wdrożony w zróżnicowanym stopniu, w wielu instytucjach włączonych w proces zarządzania funduszami strukturalnymi i Funduszem Spójności" - zapewnił w czwartek PAP rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Dodał, że "problemem są dane historyczne oraz tempo dostosowywania systemu do zmieniających się warunków".

"Aktualnie prowadzona analiza - której zakończenie zaplanowano do 31 maja br. - ma odpowiedzieć na pytanie, w jakim zakresie należy dostosować system do zmienionych warunków oraz jak kontynuować wdrożenie, aby spełnić wymagania prawne, biorąc pod uwagę kryteria merytoryczne i ekonomiczne" - wyjaśnił Lutyk. Dodał, że "wypracowane, w wyniku prowadzonej analizy, rekomendacje mają być negocjowane z Komisją Europejską". Z kolei zmiany zaakceptowane przez KE mają być wdrożone do września 2007 r.

Prace nad systemem SIMIK od 2003 r. prowadzi resort finansów. W lutym przedstawiciele resortów: finansów i rozwoju regionalnego podpisali porozumienie o współpracy przy budowie systemu.

Jak zaznaczył NIK w pokontrolnych wnioskach, terminy ukończenia prac nad systemem były już wielokrotnie przesuwane. Dalsze opóźnienia, według NIK, skutkować mogą utrudnieniami w wykorzystywaniu unijnych funduszy, a także ponoszeniem dodatkowych kosztów, gdyż poszczególne instytucje, starające się o pieniądze z UE, muszą wprowadzać własne systemy informatyczne.

Mimo że w 2006 roku, w porównaniu z poprzednim okresem, nastąpiła wyraźna poprawa w wykorzystaniu przez administrację funduszy strukturalnych, kontrolerzy NIK apelują do ministra finansów o "pilne" przyspieszenie prac nad uruchomieniem systemu SIMIK.

NIK przedstawiła także wyniki kontroli dotyczące inwestycji budowlanych realizowanych przez ministerstwo sprawiedliwości i dotyczących przede wszystkim więziennictwa. Wiceprezes NIK, Józef Górny, generalnie pozytywnie ocenił wywiązywanie się ministerstwa z realizacji zaplanowanych prac budowlanych.

Zaznaczył jednak, że Izba zwróciła uwagę na konieczność większej staranności w przygotowaniu inwestycji, gdyż z 28 skontrolowanych przypadków, tylko trzy oceniono jako nieposiadające żadnych uchybień. W pozostałych, jak dodał, zdarzały się przypadki niewłaściwego sposobu wyboru wykonawcy, albo naruszania przepisów prawa budowlanego.

W 2006 roku wydatki resortu sprawiedliwości na cele budowlane wyniosły 545,5 mln zł. W polskich więzieniach, z których około 60 proc. wybudowano przed I wojną światową, karę pozbawienia wolności, jak podano na konferencji, odsiaduje 87 tys. skazanych, a 38 tys. oczekuje na odbycie kary. (PAP)

dol/ mja/ bno/ jra/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)