Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja Karty Nauczyciela zaakceptowana przez rząd

0
Podziel się:

Zmiana przepisów ustawy Karta Nauczyciela,
dotyczących przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli
została przyjęta w piątek przez Radę Ministrów - poinformowało
Centrum Informacyjne Rządu.

Zmiana przepisów ustawy Karta Nauczyciela, dotyczących przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli została przyjęta w piątek przez Radę Ministrów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zmiana art. 88 Karty Nauczyciela ma umożliwić nauczycielom, którzy w myśl obowiązujących przepisów do tego roku uzyskali prawo do wcześniejszej emerytury, przejście na nią później niż przed końcem 2007 r.

"Projekt ustawy, (...) przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej, (...) umożliwi nauczycielom, spełniającym określone warunki, przejście na wcześniejszą emeryturę, niezależnie od terminu złożenia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy. Dotyczy to osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. oraz tych, którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub też złożyli wniosek o przekazanie za pośrednictwem ZUS środków zgromadzonych na koncie OFE na dochody budżetu państwa" - napisano w komunikacie CIR.

Jak przypomniano, osoby ubiegające się o przejście na wcześniejszą emeryturę muszą legitymować się trzydziestoletnim okresem zatrudnienia, w tym przepracowaniem 20 lat w szczególnym charakterze. Nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - 25-letnim okresem pracy, w tym 20 lat w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.

Po wejściu w życie ustawy, nauczyciele nie będą zobowiązani do rozwiązania stosunku pracy do końca 2007 r. Ustawa trafi teraz do Sejmu.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja. (PAP)

ula/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)