Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy sztandar na 20-lecie Chorągwi Mazowieckiej ZHP

0
Podziel się:

Chorągiew Mazowiecka ZHP, obchodząca jubileusz 20-lecia, otrzymała podczas
sobotnich uroczystości w Płocku nowy sztandar. Harcerze z Mazowsza uczestniczyli tam we mszy
świętej i apelu pod pomnikiem swego patrona, poety, płocczanina, Władysława Broniewskiego.

Chorągiew Mazowiecka ZHP, obchodząca jubileusz 20-lecia, otrzymała podczas sobotnich uroczystości w Płocku nowy sztandar. Harcerze z Mazowsza uczestniczyli tam we mszy świętej i apelu pod pomnikiem swego patrona, poety, płocczanina, Władysława Broniewskiego.

Uroczystości zbiegły się z obchodzonymi w tym roku: 115. rocznicą urodzin Broniewskiego i 50. rocznicą jego śmierci, a także jubileuszem 100-lecia Harcerstwa Płockiego, które współtworzył Broniewski (1897-1962).

Podczas mszy świętej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski przypomniał dzieje harcerstwa w Płocku, wspominając m.in. harcerzy, którzy uczestniczyli w obronie miasta przed armią bolszewicką w 1920 r. i najmłodszego poległego w czasie tych walk, 14-letniego Antolka Gradowskiego.

Bp Marcinkowski, który w czasie mszy poświęcił nowy sztandar Chorągwi Mazowieckiej ZHP, podkreślił, że harcerstwo to przede wszystkim nauka życia w zgodzie z naturą i bliźnimi, szkoła zaradności, kształtowania charakteru, mądrości i odpowiedzialności.

"Trzeba wspierać nam ten jedyny w swoim rodzaju ruch, który kształtował w naszej Ojczyźnie tysiące wspaniałych, codziennych bohaterów, dobrych ojców, wspaniałe matki, rzetelnych i uczciwych pracowników, dyrektorów firm" - powiedział w kazaniu bp Marcinkowski. Dodał, iż "harcerstwo uczy, że cokolwiek robisz, rób to porządnie i jak mówią słowa pewnej piosenki: +zostaw świat, trochę lepszym niż był+".

"Potrzeba was, drodzy harcerze, szczególnie dzisiaj. Jesteście dzisiaj bardzo potrzebni Polsce i Europie. Bo wielu nie wie, która ręka prawa, a która lewa, wielu nie wie, gdzie jest głowa, a gdzie są nogi, gdzie jest przód, a gdzie tył, wielu nie wie, gdzie jest dobro, a gdzie jest zło, nie wie, gdzie jest prawda i fałsz, nie wie co to uczciwość, a co to krętactwo, nie wie, gdzie kultura, a gdzie chamstwo, gdzie są granice przyzwoitości, a gdzie nieczyste interesy. Nie wiedzą, gdzie jest piękno, a gdzie jest brzydota i ohyda. Drodzy harcerze, wy wiecie jak żyć" - zaznaczył bp Marcinkowski.

Po mszy świętej harcerze przemaszerowali ulicami Płocka pod pomnik Władysława Broniewskiego, gdzie odbył się uroczysty apel.

Naczelnik ZHP Małgorzata Sinica odznaczyła wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego Srebrnymi Krzyżami "Za Zasługi dla ZHP". To najwyższe wyróżnienie honorowe w ZHP.

Zwracając się do mazowieckich harcerzy, naczelnik ZHP wyraziła nadzieję, że ich nowy sztandar będzie wskazywał im drogę i łączył, pomagając na co dzień pokonywać trudy życia. "Mam nadzieję, że harcerski szlak, który wybraliście, jest szlakiem przygody, przyjaźni i wyzwań. Życzę wam wszystkiego najlepszego i wytrwałości" - powiedziała Sinica. Zachęcała harcerzy, by propagowali idee harcerskie wśród swoich rówieśników.

Mazowiecka Chorągiew ZHP im. Władysława Broniewskiego powstała po Krajowym Zjeździe Działaczy Harcerskich w Łodzi w grudniu 1956 r., nawiązując do tradycji i dorobku ruchu skautowskiego, działającego na Mazowszu jeszcze w zaborze rosyjskim. W 1975 r. została rozwiązana z uwagi na zmianę podziału administracyjnego kraju. Jej struktury włączono wtedy do nowo utworzonych jednostek: Chorągwi Ciechanowskiej, Ostrołęckiej, Płockiej, Siedleckiej i Radomskiej.

W marcu 1992 r. na wniosek I Zjazdu Chorągwi Mazowieckiej Naczelnik ZHP przywrócił jej nazwę - im. Władysława Broniewskiego. Nową Chorągiew Mazowiecką utworzyły wtedy hufce byłych Chorągwi Ciechanowskiej, Ostrołęckiej i Płockiej. Obecnie Mazowiecka Chorągiew ZHP liczy 28 hufców, działających w 32 powiatach województwa mazowieckiego. Jej siedzibą jest Płock. (PAP)

mb/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)