Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": Gruzja liczyła na poparcie akcji w Osetii Płd. przez USA, choć nie powinna

0
Podziel się:

Rząd Gruzji liczył na poparcie przez USA
gruzińskiej akcji zbrojnej w Osetii Południowej, która
doprowadziła do inwazji rosyjskiej, chociaż administracja
amerykańska przestrzegała go przed takim krokiem - ujawnił w środę
"New York Times".

Rząd Gruzji liczył na poparcie przez USA gruzińskiej akcji zbrojnej w Osetii Południowej, która doprowadziła do inwazji rosyjskiej, chociaż administracja amerykańska przestrzegała go przed takim krokiem - ujawnił w środę "New York Times".

Dziennik pisze jednak, że administracja wysyłała w kierunku Tbilisi sprzeczne, a przynajmniej dwuznaczne sygnały, które rząd prezydenta Micheila Saakaszwilego odebrał najwyraźniej jako ciche przyzwolenie na próbę odzyskania siłą kontroli nad separatystyczną prowincją.

9 lipca Gruzję odwiedziła sekretarz stanu Condoleezza Rice i - jak twierdzą jej współpracownicy - ostrzegła Saakaszwilego, aby nie wdawał się w konflikt zbrojny z Rosją, którego nie jest w stanie wygrać.

"Niedwuznacznie powiedziała mu, że musi złożyć obietnicę nieużywania siły" - cytuje "New York Times" niewymienionego z nazwiska wysokiego przedstawiciela administracji, który towarzyszył w Tbilisi szefowej dyplomacji.

Jeszcze na kilka godzin przed atakiem wojsk gruzińskich w Południowej Osetii specjalny wysłannik na Kaukaz, dyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu Daniel Fried także ostrzegał Gruzinów, aby nie pozwolili na eskalację konfliktu.

Publicznie jednak Rice i inni przedstawiciele kierownictwa ekipy Busha wyrażali silne poparcie dla Gruzji.

"Jadę odwiedzić przyjaciela" - oświadczyła Rice przed wizytą w Tbilisi 9 lipca.

Jak przypomina dziennik, rząd USA podjął szereg działań, które mogły ośmielić Gruzję do podjęcia kontrowersyjnej akcji.

USA wysłały do Gruzji doradców wojskowych, przeprowadziły z armią gruzińską wspólne ćwiczenia z udziałem ponad 1000 żołnierzy amerykańskich, a ponadto mocno poparły przyjęcie Gruzji do NATO.

Sojusz pod naciskiem USA ogłosił na kwietniowym szczycie w Bukareszcie deklarację, że pragnie przyjąć Gruzję w swoje szeregi - chociaż nie zgodził się, wskutek sprzeciwu mocarstw europejskich, na objęcie tego kraju planem pomocy w przyspieszeniu jego członkostwa (tzw. MAP - Membership Action Plan).

Jak pisze również "New York Times", przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu zapewniają, że prezydent Saakaszwili "nigdy oficjalnie nie poinformował wcześniej o zamiarze ofensywy swoich wojsk w Południowej Osetii - nie mówiąc już o proszeniu o poparcie".

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)