Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obywatelska inicjatywa zmian w samorządowej ordynacji wyborczej

0
Podziel się:

Komitet Obywatelski na rzecz
Jednomandatowych Okręgów Wyborczych rozpoczął zbieranie podpisów
pod projektem dotyczącym wprowadzenia takich okręgów w
samorządowej ordynacji wyborczej - poinformowali dziennikarzy na
środowej konferencji prasowej przedstawiciele Komitetu.

Komitet Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem dotyczącym wprowadzenia takich okręgów w samorządowej ordynacji wyborczej - poinformowali dziennikarzy na środowej konferencji prasowej przedstawiciele Komitetu.

Komitet, jak powiedzieli, został oficjalnie zarejestrowany w Kancelarii Marszałka Sejmu w piątek 12 maja. Jednym z jego członków jest prof. Jerzy Regulski, jeden z twórców reformy samorządowej w latach 1989-91.

W myśl przygotowanego przez Komitet projektu zmian w ordynacji, jednomandatowe okręgi wyborcze mają zostać wprowadzone w wyborach do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu mandat radnego otrzymałby kandydat, który w danym okręgu zdobędzie najwięcej głosów. Jak argumentowali działacze Komitetu, w ten sposób wyborcy mieliby realny wpływ na to, kto reprezentuje ich okręg. Wiedzieliby też, kogo później rozliczyć z działalności na rzecz ich gminy, czy dzielnicy.

Jak dodał w czasie konferencji prof. Regulski, problemem samorządów w Polsce jest również ich upartyjnienie. "Partie zawłaszczyły władzę samorządową. Władza samorządowa powinna reprezentować interesy mieszkańców, a nie partii" - argumentował. Projekt Komitetu, zdaniem jego działaczy, stwarza szansę na oddanie władzy ludziom, którzy chcieliby zrobić coś pożytecznego dla gminy, dzielnicy, a nie "partyjnym aparatczykom".

Komitet planuje, że w lipcu projekt zmian w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw zostanie złożony w Sejmie. Aby było to możliwe, członkowie Komitetu muszą do tego czasu zebrać 100 tys. podpisów osób popierających wprowadzenie okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

Zdaniem członków Komitetu, zmiana istniejących zapisów powinna przyczynić się do podniesienia frekwencji wyborczej, bowiem według badań opinii społecznej, 70-75 proc. ludzi wolałoby głosować na konkretną osobę, niż na partię.

Jak podkreślali, ich inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem i mają nadzieję na korzystne rozstrzygnięcia w parlamencie. Członkowie Komitetu chcieliby, żeby znowelizowana ordynacja weszła w życie przed tegorocznymi wyborami samorządowymi.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej przez obywateli, wszelkie czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy wykonuje komitet inicjatywy obywatelskiej. Komitet, który może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli, zawiadamia Marszałka Sejmu o inicjatywie. Do zawiadomienia dołącza projekt ustawy wraz z 1000 podpisów popierających go.

Po przyjęciu zawiadomienia przez Marszałka Sejmu, Komitet ogłasza inicjatywę w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (chodzi m.in. o informację o tym, gdzie chętni mogą się zapoznać z projektem). Komitet rozpoczyna zbieranie 100 tys. podpisów, co jest warunkiem rozpoczęcia prac nad projektem w parlamencie. Od momentu przyjęcia zawiadomienia przez Marszałka Sejmu, projekt nie może zostać zmieniony. (PAP)

mkr/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)