Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od piątku związki twórcze mogą zgłaszać kandydatów na członków rad nadzorczych mediów publicznych

0
Podziel się:

21.3.Warszawa (PAP) - Od piątku, 24 marca do 7 kwietnia związki i
stowarzyszenia twórcze będą mogły nadsyłać do Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji (KRRiT) kandydatury na członków rad
nadzorczych mediów publicznych - poinformował we wtorek PAP
rzecznik przewodniczącej KRRiT Elżbiety Kruk Tomasz Różański.

21.3.Warszawa (PAP) - Od piątku, 24 marca do 7 kwietnia związki i stowarzyszenia twórcze będą mogły nadsyłać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) kandydatury na członków rad nadzorczych mediów publicznych - poinformował we wtorek PAP rzecznik przewodniczącej KRRiT Elżbiety Kruk Tomasz Różański.

Ogłoszenie o możliwości nadsyłania kandydatur ma się ukazać w piątek w jednym z ogólnopolskich dzienników.

"Rada nie zawęża kręgu stowarzyszeń, ale wiadomo, że chodzi o stowarzyszenia, fundacje i organizacje o profilu kulturalno- medialno-społeczno-publicznym" - powiedział Różański.

Dodał, że wśród dokumentów, które należy dołączyć do zgłoszenia kandydata muszą znaleźć się m.in.: zaświadczenie o zdanym egzaminie na członka rady nadzorczej, życiorys, oświadczenie lustracyjne, zgoda na kandydowanie oraz na przetwarzanie danych osobowych.

Z apelem o powoływanie członków rad nadzorczych spośród kandydatów wskazanych przez związki twórcze wystąpiło w poniedziałek do KRRiT samo środowisko. Sygnatariusze apelu (m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Ryszard Kapuściński)
podkreślają, że członkami rad nadzorczych w mediach publicznych powinni być reprezentanci środowisk dziennikarskich, filmowców, czy artystów muzycznych.

Jeden z członków KRRiT Wojciech Dziomdziora przypomniał we wtorek, że decyzję, by kandydatów na członków rad nadzorczych mediów publicznych zgłaszały stowarzyszenia twórców KRRiT podjęła już na swoim pierwszym posiedzeniu (na początku lutego).

"Dlatego rozumiem, że wczorajszy apel środowisk twórczych jest odpowiedzią na naszą decyzję. Jest jednak drobna różnica w moim podejściu do tej sprawy - ja bym nie chciał widzieć w radach nadzorczych przedstawicieli danych środowisk, ja bym chciał widzieć osoby rekomendowane przez te środowiska" - powiedział Dziomdziora we wtorek dziennikarzom.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, rady nadzorcze mediów publicznych liczą od pięciu do dziewięciu członków. Powołuje ich KRRiT z wyjątkiem jednego, powoływanego przez ministra skarbu. Kadencje rad nadzorczych trwają trzy lata. KRRiT musi powołać 19 rad nadzorczych: publicznego radia i telewizji oraz 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Ich kadencje upływają na wiosnę. (PAP)

js/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)