Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od wtorku pacjentów w Warszawie można będzie kierować do dodatkowych szpitali

0
Podziel się:

Władze Warszawy i Ministerstwo Zdrowia
zawarły porozumienie, zgodnie z którym od wtorku lekarz dyżurny
miasta będzie mógł kierować pacjentów nie tylko - jak dotychczas -
do 10 miejskich szpitali, ale też dodatkowych dziewięciu, dla
których organem założycielskim jest resort zdrowia.

Władze Warszawy i Ministerstwo Zdrowia zawarły porozumienie, zgodnie z którym od wtorku lekarz dyżurny miasta będzie mógł kierować pacjentów nie tylko - jak dotychczas - do 10 miejskich szpitali, ale też dodatkowych dziewięciu, dla których organem założycielskim jest resort zdrowia.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Zbigniew Religa, pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy pacjent "błąkał" się w karetce pogotowia odsyłany z jednej placówki do drugiej z powodu braku miejsc. "To mądre, rozsądne, dobre rozwiązanie, które w pełni popieram" - oświadczył Religa.

Zgodnie z porozumieniem, lekarz dyżurny będzie mógł osobiście interweniować, jeśli szpitale odmówią przyjęcia chorego, a w sytuacji kryzysowej będzie podejmował decyzję o uruchomieniu dodatkowych służb medycznych.

Wśród dodatkowych placówek, do których dyżurny lekarz miasta będzie mógł wysłać chorych, znajdą się m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Kardiologii.

Według przedstawicieli Urzędu Miasta, koordynacja działań jest szczególnie ważna od godz. 16 do 8 rano i w weekendy, kiedy nie pracują dyrekcje szpitali. Szpitale działające w systemie miejskim będą zobligowane do bieżącego informowania o wolnych łóżkach.

Placówki szpitalne w Warszawie podlegają siedmiu organom założycielskim. Ministerstwu Zdrowia - 9 instytutów, miastu st. Warszawa - 10 szpitali, Ministerstwu Obrony Narodowej - 1 szpital, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - 1 szpital, rektorowi Akademii Medycznej - 5 szpitali klinicznych, Centrum Medycznemu Kształcenia Podyplomowego - 2 szpitale kliniczne, marszałkowi województwa mazowieckiego - 18 szpitali.

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że są podejmowane działania zmierzające do podpisania podobnego porozumienia ze wszystkimi pozostałymi organami założycielskimi szpitali w Warszawie. "Nie chcieliśmy czekać na odpowiedź wszystkich właścicieli, bo to byłaby strata czasu. Lepiej rozpocząć koordynację podwójnej liczby szpitali od razu" - powiedział Marcinkiewicz, tłumacząc, dlaczego ogłoszono porozumienie tylko z jednym dodatkowym założycielem placówek medycznych w stolicy.

Koszty dyżurów lekarza miasta są i będą finansowane z budżetu stolicy. Według szefowej Biura Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Miasta Aurelii Ostrowskiej, rocznie dyżury te kosztują miasto 147 tys. zł.

Lekarz dyżurny miasta funkcjonuje od 2004 r. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie bieżących zdarzeń medycznych i zbieranie informacji o liczbie wolnych łóżek w szpitalach zlokalizowanych na terenie Warszawy.(PAP)

ktt/ itm/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)