Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odznaczono zasłużonych w dokumentowaniu najnowszej historii Polski

0
Podziel się:

Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym
Krzyżem Zasługi odznaczono w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim zasłużonych w dokumentowaniu
najnowszej historii Polski. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. prof. Andrzej Paczkowski.

Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim zasłużonych w dokumentowaniu najnowszej historii Polski. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. prof. Andrzej Paczkowski.

Odznaczenia przyznano za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy źródłowej o najnowszej historii kraju".

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano prof. Andrzeja Paczkowskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Michał Ciecierski, Jan Kornek, Wanda Kronman-Czajka, Irena Słodkowska i Krzysztof Zuba. Złoty Krzyż Zasługi wręczono zaś Krystynie Jastrzębskiej, Markowi Kietlińskiemu, Robertowi Kubasiowi i Grzegorzowi Welikowi.

Odznaczenia nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wręczył szef jego kancelarii Jacek Michałowski podczas odbywającego się w Pałacu Prezydenckim II ogólnopolskiego seminarium "Archiwa Przełomu 1989-1991 w czasach przełomu. Przegląd źródeł - ocena stanu zachowania i mapa rozmieszczenia".

"Archiwa Przełomu 1989-1991" to projekt obejmujący scalenie, opracowanie, digitalizację i udostępnienie dokumentów związanych z wydarzeniami okresu transformacji politycznej w Polsce.

W skierowanym do uczestników seminarium liście prezydent wyraził radość z faktu, że inicjatywa, podjęta przez jego Kancelarię wspólnie z Kancelarią Senatu, spotkała się z "powszechnie z życzliwym przyjęciem", a od rozpoczęcia projektu akces do niego zgłosiło ponad 70 instytucji naukowych, uczelni, bibliotek, archiwów, organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Komorowski przypomniał, że wydarzenia sprzed 23 lat, których punktami centralnymi były wybory z 4 czerwca i powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego 12 września 1989 roku, zapoczątkowały "rozpad bloku komunistycznego i otworzyły drogę do odzyskania pełnej suwerenności przez państwa pozostające od pół wieku pod kontrolą Związku Sowieckiego".

"Był to olbrzymi sukces całego społeczeństwa, jeden z największych w XX-wiecznych dziejach Polski. Dzisiaj jednak stajemy wobec potrzeby przybliżania go kolejnemu pokoleniu, które wyrosło już w warunkach wolności i demokracji (...). Realia współczesnego świata, przeżywającego rewolucję informacyjną, sprawiają zaś, że skuteczne docieranie do młodych odbiorców wymaga ułatwienia dostępu do źródeł, dokumentów i pamiątek z owych czasów (...). Ma to też niebagatelne znaczenie dla prowadzenia badań i popularyzacji wiedzy o latach przełomu" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, "Archiwa Przełomu" mają przede wszystkim dokumentować ogromną i różnorodną aktywność obywatelską, społeczną i polityczną, dzięki której "odrodziło się nasze na powrót wolne państwo". "Doceniając wagę tego wspaniałego dziejowego momentu, którego byliśmy świadkami i uczestnikami, winniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pozostał on już na zawsze ważnym punktem odniesienia dla naszych rodaków, dla zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej" - podkreślił Komorowski.

Uczestnicy seminarium "Archiwa Przełomu 1989-1991 w czasach przełomu. Przegląd źródeł - ocena stanu zachowania i mapa rozmieszczenia" dyskutowali m.in. o tym, jak szybko i bezpłatnie udostępnić dokumenty dotyczące najnowszej historii politycznej kraju i jak najważniejsze dla kraju wydarzenia utrwalać w narodowej pamięci Polaków.

W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska, doradcy prezydenta: Henryk Wujec i premier pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusz Mazowiecki oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, a także przedstawiciele placówek archiwalnych i muzealnych. (PAP)

akn/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)