Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Odsłonięto gwiazdy Anny German i Trubadurów

0
Podziel się:

Dwie nowe gwiazdy - Anny German i Trubadurów - odsłonięto w piątek w opolskiej
Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. W sumie aleja liczy już 36 gwiazd znanych polskich artystów. Dwie
kolejne zostaną odsłonięte w niedzielę.

Dwie nowe gwiazdy - Anny German i Trubadurów - odsłonięto w piątek w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. W sumie aleja liczy już 36 gwiazd znanych polskich artystów. Dwie kolejne zostaną odsłonięte w niedzielę.

Tłum opolan, turystów i dziennikarzy wziął udział w piątkowym odsłonięciu wmurowanej w deptak pod opolskim ratuszem gwiazdy Anny German. Gwiazdę odsłaniał wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko, a w uroczystości wzięła też udział serialowa odtwórczyni roli German - Joanna Moro.

Prezes opolskiej Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki Joanna Wanot-Stauffer powiedziała PAP, że choć pomysł na takie właśnie uhonorowanie nieżyjącej, znanej nie tylko w Polsce piosenkarki pojawił się wiele lat temu, to decyzja o tym zapadła latem ub. roku. Po tym, jak do fundacji, która zajmuje się opolską aleją gwiazd, wpłynęła w tej sprawie podpisana przez kilkadziesiąt osób petycja napisana przez Białorusinkę mieszkającą w Polsce.

Aktorka Joanna Moro na piątkowej uroczystości podkreśliła, że cieszy się iż legenda Anny German wciąż jest żywa, i że choć trochę mogła się do tego przyczynić grając ją w serialu biograficznym.German (1936-1982) debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze, a potem występowała m.in. na festiwalu w Opolu, gdzie była nagradzana. Nagrała kilkadziesiąt płyt. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Włoszech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i - szczególnie często - w ZSRR. Nadal jest bardzo popularna w Rosji; w firmie fonograficznej Rosyjska Melodia jej płyty ukazały się w nakładzie 50 mln egzemplarzy.Dwie godziny wcześniej swoją gwiazdę w Opolu odsłonili też członkowie zespołu Trubadurzy. Pretekstem stał się jubileusz 50-lecia grupy. Na uroczystości przed opolskim ratuszem obecni byli Ryszard Poznakowski, Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Piotr Kuźniak i Jacek Malanowski.

Członkowie zespołu mówili, że w Opolu czują się jak w domu, bo wiele razy występowali na festiwalu i bardzo ich cieszy gwiazda w alei. Poznakowski z kolei żartował, że znajomy wódz Majów zapewnił go, iż nie nastąpi koniec świata póki grają Trubadurzy.

Odsłonięciu obu gwiazd towarzyszyły występy Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który od kilku lat przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości związanych z Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. "Prace nad piątkowym repertuarem trwały przez półtora miesiąca i odbywały się codziennie" - powiedziała PAP dyrygentka chóru Ludmiła Wocial-Zawadzka.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu liczy obecnie 36 gwiazd wmurowanych w deptak na ul. Krakowskiej przed opolskim Ratuszem. Zainicjowana została w 2004 r., a pierwsze z wmurowanych gwiazd poświęcone były Czesławowi Niemenowi i Ewie Demarczyk. Poza nimi gwiazdy w alei mają też m.in. Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak i Basia Trzetrzelewska.

W niedzielę zostaną odsłonięte dwie kolejne gwiazdy - Andrzeja Dąbrowskiego oraz Kayah. W piątek wieczorem o godz. 20.30 ruszy jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, potrwa do niedzieli. W piątek zaplanowano koncerty SuperDebiutów z Marylą Rodowicz oraz SuperPremier, w którym wystąpią m.in. ubiegłoroczny laureat, zespół Enej. W sobotę odbędą się natomiast SuperJedynki, w których o nagrody walczyć będą m.in. Jula, Ewelina Lisowska, Enej i Pectus. Po Superjedynkach zaplanowano Kabareton. Na scenie pojawią się w nim Kabaret Moralnego Niepokoju, Marcin Daniec i Ani Mru Mru.

W niedzielę natomiast koncert "Opole! Kocham Cię! - Gala Jubileuszowa 50. KFPP w Opolu". Wystąpią m.in. Tadeusz Woźniak, Stan Borys, Mela Koteluk i Natalia Niemen. Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego. (PAP)kat/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)