Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Plany obchodów 25-lecia przełomu 1989 r. w regionie

0
Podziel się:

Plenerowy koncert filharmoników opolskich, spektakl teatralny, seanse kina
plenerowego oraz szereg wystaw i wydarzeń artystycznych, które mają się dziać w przestrzeni
publicznej Opola - to plany opolskich instytucji dotyczące obchodów 25-lecia przełomu 1989 r.

Plenerowy koncert filharmoników opolskich, spektakl teatralny, seanse kina plenerowego oraz szereg wystaw i wydarzeń artystycznych, które mają się dziać w przestrzeni publicznej Opola - to plany opolskich instytucji dotyczące obchodów 25-lecia przełomu 1989 r.

O planach tych w czwartek, czyli w 25 rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, opowiedzieli na konferencji prasowej wojewoda opolski oraz przedstawiciele opolskiego urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta Opola, Archiwum Państwowego w Opolu, opolskiego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (UO) oraz samorządu studenckiego UO.

Członek zarządu woj. opolskiego Barbara Kamińska zapowiedziała, że w obchody 25-lecia przełomu 1989 r. włączą się instytucje kultury podległe samorządowi województwa. Planowany jest m.in. plenerowy koncert filharmoników opolskich pt. "25 przebojów na 25 lat wolnej Polski", wystawa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zatytułowana "A mury runą. Wolne wybory' 89" oraz specjalny spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Dyrektor Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Łucja Piwowar - Bagińska mówiła z kolei, że studenci tej jednostki na 4 czerwca planują przeprowadzenie szeregu działań artystycznych w przestrzeni publicznej miasta, tak by zaangażować w nie mieszkańców Opola, a pracownicy Instytutu przygotują na listopad projekcję multimedialną, która będzie pokazywana na budynku opolskiego urzędu wojewódzkiego.

Z kolei przewodniczący samorządu studentów UO Krzysztof Ciecióra zapowiedział seanse kina plenerowego, które mają pokazać kontrast pomiędzy PRL-em a czasami współczesnymi. Dodał, że rok wolności ma być także akcentowany w innych studenckich inicjatywach, np. podczas Piastonaliów.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko mówił, że w mieście odbędzie się duża impreza z okazji 25-lecia transformacji. Zaznaczył jednak, że szczegółów zdradzić jeszcze nie może, bo związana jest ona z tegorocznym Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej i wciąż trwają w tej sprawie negocjacje. Dodał, że chciałby też zwrócić uwagę na aspekt gospodarczy tamtych czasów i w otwartym niedawno Centrum Wystawienniczo - Kongresowym zorganizować spotkanie przedsiębiorców działających przed i po transformacji.

Archiwum Państwowe w Opolu zaplanowało m.in. na maj wystawę plenerową związaną z obchodami święta pracy oraz publikację wspomnieniową, a na przełom maja i czerwca wystawę "Milusińscy, opolskie dzieci PRL-u". Dyrektor tej placówki Mirosław Lenart zaapelował też do wszystkich, którzy mają jakieś pamiątki związane z okresem przełomu, o przekazania ich do zarchiwizowania.

Wszystkie wydarzenia związane z obchodami 25-lecia przełomu 1989 roku mają być zapowiadane, promowane i opisywane na specjalnej, zaprezentowanej w czwartek zakładce strony internetowej opolskiego urzędu wojewódzkiego. Obecnie znajduje się w niej m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń roku 1989 oraz dodatkowo kalendarium rocznic przypadających w tym roku - m.in. 15-lecia wejścia Polski do NATO, 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz 75. wybuchu II wojny światowej. W zakładce jest też zbiór skanów tekstów prasowych z 1989 roku opisujących czas przełomu.

Gospodarz czwartkowej konferencji prasowej wojewoda Ryszard Wilczyński podkreślił, że nie było drugiego takiego ćwierćwiecza w historii Polski, w którym zbiegłyby się trzy rzeczy naraz: wolność, pokój i rozwój. "Warto popatrzeć na te 25 lat jak na sumę pozytywnych dokonań. Spróbujmy rok 2014, wpisując się w inicjatywę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przeżyć jako ludzie, którzy z wolności skorzystali, cały czas korzystają i będą korzystać" - mówił podkreślając, że "mimo niedoborów" wartość minionego ćwierćwiecza jest ogromna.

W czwartek zapowiedziano też, że w marcu z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO Wojewódzki Sztab Wojskowy wspólnie z 10. Opolską Brygadą Logistyczną zorganizuje dzień otwarty w koszarach z pokazem sprzętu wojskowego oraz seminarium popularno - naukowym. (PAP) kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)