Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: "Biali górnicy" z Opolszczyzny świętowali Barbórkę

0
Podziel się:

"Biali górnicy" z Opolszczyzny, pracujący m.in. w odkrywkowych kopalniach
margla i wapnia, świętowali we wtorek Barbórkę. Uczestniczyli m.in. w mszy i w koncercie w
Filharmonii Opolskiej. Dzień wcześniej odbywały się tradycyjne Karczmy Piwne.

"Biali górnicy" z Opolszczyzny, pracujący m.in. w odkrywkowych kopalniach margla i wapnia, świętowali we wtorek Barbórkę. Uczestniczyli m.in. w mszy i w koncercie w Filharmonii Opolskiej. Dzień wcześniej odbywały się tradycyjne Karczmy Piwne.

"Górnik jest jak rolnik - wykorzystuje dobra, które stworzyła matka ziemia. Żyzna ziemia zazwyczaj rodzi zboża. Ziemie z okolic Gogolina dają życiodajną dla pracujących w kopalniach skałę" - mówił ks. Aleksander Sydor podczas wtorkowej mszy odprawionej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie.

Msza była częścią barbórkowych uroczystości Grupy Górażdże, w ramach której funkcjonują obecnie na Opolszczyźnie trzy duże kopalnie pozyskujące podstawowe surowce do produkcji cementu - kamień wapienny i margiel. W kopalniach "Górażdże", "Strzelce Opolskie" i "Folwark wydobywa się rocznie ok. 7 mln ton kamienia wapiennego i margla - powiedziała Małgorzata Dąbrowska z Grupy Górażdże. We wszystkich kopalniach Grupy Górażdże - również kopalniach kruszyw - pracuje 300 górników, w tym 200 na Opolszczyźnie.

Po mszy przed kościołem wystąpiła Orkiestra Dęta Górażdże Cement S.A., potem odbył się górniczy obiad, a wieczorem Koncert Barbórkowy w Filharmonii Opolskiej. Dzień wcześniej odbyła się też tradycyjna Karczma Piwna.

"Biali górnicy", nazywani też skalnikami, to ci - jak powiedział prezes Cementowni Odra z Opola Andrzej Rybarczyk - którzy pracują w odkrywkowych kopalniach surowców skalnych, np. margla i wapnia. "Takie kopalnie przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności są bezpieczniejsze od podziemnych. Ale praca w nich jest również ciężka" - stwierdził. Cementownia zatrudnia 28 górników i wydobywa 650 tys. ton margla i wapnia.

Jak powiedział Mirosław Bańkosz z Gogolina, od 25 lat sztygar w kopalni Górażdże, tym co wyróżnia tzw. białych górników jest przede wszystkim to, że nie wykonują oni swojej pracy pod ziemią. "Nie zjeżdżamy na dół, gdzie są gazy, pył węglowy. W razie niebezpieczeństwa możemy uciec. Górnik ze Śląska takiej możliwości nie ma" - stwierdził Bańkosz.

Z danych Departamentu Ochrony Środowiska opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że Opolszczyzna ma bogate złoża surowców mineralnych, głównie tych wykorzystywanych w produkcji materiałów budowlanych i drogownictwie. W regionie są 254 udokumentowane złoża surowców mineralnych i 99 czynnych kopalń odkrywkowych.

"Województwo opolskie jest regionem bardzo bogatym, zwłaszcza jeśli chodzi o wydobywane w kopalniach odkrywkowych surowce pospolite, na przykład piasek i żwir wykorzystywane jako tłuczeń do budowy dróg" - podkreślił z-ca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Brzezina. - "W ilości ich wydobycia przebijamy Śląsk".

Wydobycie roczne wapienia i margla dla przemysłu cementowego i wapienniczego wyniosło w ub. roku ponad 8 mln ton. Wydobycie wszystkich surowców skalnych w woj. opolskim oszacowano na ponad 17,3 mln ton. (PAP)

kat/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)