Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Nowe przypadki choroby meningokokowej

0
Podziel się:

Do opolskich szpitali w poniedziałek i wtorek
trafiło 5 osób z podejrzeniem choroby meningokokowej.
Hospitalizowani pacjenci pochodzą z północy województwa - z
powiatu kluczborskiego, a także okolic Namysłowa i z Brzegu. Od
początku roku w Opolskiem w wyniku wstrząsu septycznego zmarły 3
osoby.

Do opolskich szpitali w poniedziałek i wtorek trafiło 5 osób z podejrzeniem choroby meningokokowej. Hospitalizowani pacjenci pochodzą z północy województwa - z powiatu kluczborskiego, a także okolic Namysłowa i z Brzegu. Od początku roku w Opolskiem w wyniku wstrząsu septycznego zmarły 3 osoby.

We wtorek po południu do Szpitala Wojewódzkiego trafił 17-latek, uczeń jednej ze szkół w gminie Byczyna. Na oddziale szpitala w Kluczborku przebywa 15-latka, w opolskich szpitalach leczeni są 16- latek z Wołczyna, 17-latek z Kluczborka i 22-letni mieszkaniec Brzegu, gdzie w kwietniu przeciwko meningokokom zaszczepiono ponad 11 tys. młodych ludzi w wieku 11-19 lat.

"W przypadku zachorowań z powiatu kluczborskiego mamy naprawdę mocne podejrzenie, że jest to choroba meningokokowa, pozostałe przypadki również mogą być spowodowane przez te groźne bakterie"- powiedział we wtorek PAP opolski wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

Inspektor dodał, że przypadki z powiatu kluczborskiego sa ze sobą powiązane epidemicznie. "Dotarliśmy już do 60 osób, które mogły mieć kontakt z chorymi i objęliśmy ich chemioprofilaktyką" - zaznaczył.

Od początku roku na Opolszczyźnie zanotowano 19 przypadków choroby meningokokowej. Trzy osoby zmarły w wyniku wstrząsu septycznego. "Te 19 przypadków w pierwszym kwartale to już więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy mieliśmy do czynienia z 10 zachorowaniami" - podkreślił Kosciów, który przypomniał, że podstawowym sposobem na unikniecie zakażenia meningokokami jest zachowanie zasad higieny i unikanie ryzykownych zachowań.

"Mówimy tu o piciu z jednej szklanki, czy butelki, a także dzieleniu się kanapką, czy papierosem. Zachowajmy ostrożność i podstawowe zasady higieny" - zaapelował inspektor.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. (PAP)

jsz/ wkr/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)