Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Od soboty szczepienia przeciwko meningokokom w Kluczborku

0
Podziel się:

Od soboty w powiecie kluczborskim na
Opolszczyźnie ruszają obowiązkowe bezpłatne szczepienia przeciwko
wywołującym sepsę meningokokom typu C. Szczepienia obejmą dzieci i
młodzież od 7. do 19. roku życia - powiedział PAP opolski
wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

Od soboty w powiecie kluczborskim na Opolszczyźnie ruszają obowiązkowe bezpłatne szczepienia przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C. Szczepienia obejmą dzieci i młodzież od 7. do 19. roku życia - powiedział PAP opolski wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

Młodzież w wieku 16-19 lat zostanie zaszczepiona za pieniądze z rezerwy ministra zdrowia, szczepienia dla osób poniżej 16 lat ufunduje samorząd. "To pierwsza w kraju taka decyzja. Zamiast wydawać pieniądze na pikniki samorząd zdecydował zaszczepić dzieci. To bardzo dobra decyzja" - uważa Kościów.

W sobotę w Kluczborku szczepienia rozpoczną się od młodzieży w wieku 16-19 lat. Później ekipy lekarskie będą szczepić młodsze osoby. "To, że szczepienia zaczynamy w dzień wolny od pracy ma wydźwięk emocjonalny - chodzi o uspokojenie sytuacji, która w Kluczborku jest nerwowa" - podkreślił Kościów.

W powiecie kluczborskim doszło w ciągu ostatnich dni do 4 prawdopodobnych zachorowań na chorobę meningokokową. "W jednym przypadku mamy już pewność, że powodem są meningokoki typu C, pozostałe trzy przypadki są wciąż badane, ale prawdopodobieństwo jest b. wysokie" - zaznaczył inspektor. Od początku roku w województwie w wyniku wstrząsu septycznego zmarły trzy osoby.

Kluczbork to drugi na Opolszczyźnie powiat, gdzie zdecydowano o masowych bezpłatnych szczepieniach przeciwko meningokokom. Wcześniej - w kwietniu - zaszczepiono ponad 11 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego w wieku 11-19 lat.

Wybór takiej grupy był podyktowany tym, że to właśnie wśród młodzieży najczęściej dochodzi do zachowań sprzyjających rozprzestrzenianiu się meningokoków - picia z jednej szklanki lub butelki, dzielenia się kanapką czy papierosem.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie prowadząca do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. (PAP)

jsz/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)