Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Porozumienie Rolników Opolszczyzny wznowiło swą działalność

0
Podziel się:

Pięć organizacji rolnych reaktywowało zawiązane kilkanaście lat temu
Porozumienie Rolników Opolszczyzny. Ma ono wzmocnić reprezentację tej grupy zawodowej wobec rządu i
samorządów oraz bronić zawodowych i społecznych interesów producentów rolnych z regionu.

Pięć organizacji rolnych reaktywowało zawiązane kilkanaście lat temu Porozumienie Rolników Opolszczyzny. Ma ono wzmocnić reprezentację tej grupy zawodowej wobec rządu i samorządów oraz bronić zawodowych i społecznych interesów producentów rolnych z regionu.

Dokument w sprawie wznowienia działalności Porozumienia podpisali przedstawiciele Izby Rolniczej w Opolu, Opolskiego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w Opolu, Związku Śląskich Rolników w Opolu, Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu oraz Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych w Opolu.

W dokumencie zapisano m.in., że jego strony będą wypracowywać wspólne stanowisko w kwestiach istotnych dla producentów rolnych woj. opolskiego i stworzą reprezentację rolników w rozmowach z władzami w regionie, z agencjami i inspekcjami administracji państwowej, przedstawicielami samorządów czy firm działającymi w otoczeniu rolnictwa. Zrzeszone organizacje zadeklarowały też współpracę przy tworzeniu regionalnej polityki rolnej, zasad współpracy z zakładami przetwórczymi i firmami skupowymi oraz przy tworzeniu wniosków, projektów i aktów prawnych dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich.

Prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu Danuta Bajak wyjaśniła w rozmowie z PAP, że Porozumienie Rolników Opolszczyzny to reaktywowany związek, który powstał w 1999 r. Dodała, że przestał on działać blisko siedem lat temu.

"Ale w kontekście nowego unijnego rozdania i przygotowywanego właśnie nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, strategii rozwoju województwa i mających miejsce na bieżąco nowych rozdań ekonomiczno-politycznych, powróciliśmy do idei jedności środowisk rolnych w sprawach istotnych. Będą one bowiem miały wpływ na każdego producenta rolnego, bez względu na areał czy wielkość produkcji" - dodała.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja wyjaśnił w rozmowie z PAP, że organizacja powstała m.in. ze względu na negocjowany nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz z pobudek gospodarczych - np. po to, by cała opolska branża rolnicza mogła razem negocjować z biznesem czy różnymi szczeblami władzy.

Czaja zapowiedział, że w najbliższym czasie organizacja chce zapobiegawczo - jeszcze zanim rolnicy zaczną siać zboża - zaapelować do rządu, by odpowiednie krajowe agendy zajmujące się rolnictwem "wysondowały, czy nie ma niebezpieczeństwa zmów cenowych dotyczących skupu zbóż".

"W ubiegłym roku w lipcu jako Izba Rolnicza informowaliśmy, że jest podejrzenie takiej zmowy właśnie w przypadku zbóż - jeszcze nie zaczęliśmy żniw, a już pojawiały się informacje, że zboża będą znacznie tańsze niż w poprzednich latach. W tym roku chcemy zwrócić na to uwagę wcześniej" - tłumaczył.

Porozumienie Rolników Opolszczyzny przygotowało też pismo do ministra rolnictwa o "przejściową pomoc i zrekompensowanie strat ponoszonych przez rolników" w związku z wystąpieniem zagrożenia afrykańskiego pomoru świń w Europie i wstrzymaniem eksportu wieprzowiny. "Przyhamowanie odbioru mięsa na wschodzie Polski przekłada się bowiem na wszystkich rolników, bo spadają ceny. Na Opolszczyźnie producenci wieprzowiny dostają już obecnie 3,7 zł za kilogram mięsa, a według wyliczeń 5,2 zł to cena, która pozwala hodowcy wyjść +na zero+" - wskazał Czaja. (PAP)

kat/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)