Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Szczepienia przeciwko meningokokom typu C.

0
Podziel się:

W powiecie kluczborskim (Opolskie) w pierwszym
dniu obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom
szczepionkę podano prawie 700 młodym ludziom. W pierwszym etapie
szczepiona jest młodzież w wieku 17-19 lat. Docelowo szczepionkę
otrzyma ponad 11 tys. dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.

W powiecie kluczborskim (Opolskie) w pierwszym dniu obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom szczepionkę podano prawie 700 młodym ludziom. W pierwszym etapie szczepiona jest młodzież w wieku 17-19 lat. Docelowo szczepionkę otrzyma ponad 11 tys. dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.

W sobotę szczepienia prowadzone były gabinetach szkolnych w Wołczynie, Kluczborku i Polanowicach. Każdorazowo podanie szczepionki poprzedzone było badaniem lekarskim. Opolski oddział NFZ dla sprawnego przeprowadzenia akcji oddelegował do Kluczborka pięciu dodatkowych lekarzy.

W powiecie kluczborskim doszło w ciągu ostatnich dni do 4 zachorowań na chorobę meningokokową. Dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że trzy przypadki są ze sobą powiązane i mają związek z jedną z okolicznych dyskotek. Służby sanitarne zaapelowały do właścicieli lokali o odwołanie imprez, również opolski kurator oświaty zamieścił w Internecie komunikat z zaleceniem wstrzymania się od organizowania imprez masowych i zawodów sportowych.

Kluczbork to drugi na Opolszczyźnie powiat, gdzie służby sanitarne zdecydowały o masowych bezpłatnych szczepieniach przeciwko meningokokom. Wcześniej - w kwietniu - zaszczepiono ponad 11 tys. młodych mieszkańców powiatu brzeskiego. Od początku roku w województwie 3 osoby zmarły w wyniku wstrząsu septycznego.

Wybór takiej grupy był podyktowany tym, że to właśnie wśród młodzieży najczęściej dochodzi do ryzykownych zachowań sprzyjających rozprzestrzenianiu się meningokoków - picia z jednej szklanki lub butelki, dzielenia się kanapką czy papierosem.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa (inaczej posocznica)
to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, tylko zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. (PAP)

jsz/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)