Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Zakończyły się szczepienia przeciwko meningokokom

0
Podziel się:

W powiecie brzeskim (Opolskie) zakończono
szczepienia młodzieży przeciwko wywołującym sepsę meningokokom
typu C. Udało się zaszczepić ponad 90 proc. wyznaczonych osób w
wieku od 11 do 19 lat - poinformował we wtorek PAP wojewódzki
inspektor sanitarny Krystian Kościów.

W powiecie brzeskim (Opolskie) zakończono szczepienia młodzieży przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C. Udało się zaszczepić ponad 90 proc. wyznaczonych osób w wieku od 11 do 19 lat - poinformował we wtorek PAP wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

"Masowe, populacyjne działanie zostało zakończone" - powiedział inspektor. Dodał, że do tej pory - z różnych powodów - nie zaszczepiono ponad 900 osób z grupy podwyższonego ryzyka. "Te osoby nie zaszczepiły się, bo albo wystąpiły u nich jakieś przeciwwskazania - na przykład przeziębienie, albo nie było ich w dniu szczepienia w szkole, lub rodzice nie wyrazili zgody na iniekcję" - wyjaśnił Kościów.

Zaznaczył, że służby sanitarne będą namawiać "maruderów" do zaszczepienia się. "Absolutnie nie rezygnujemy, mamy pełną ewidencję, będziemy docierać do tych osób poprzez gabinety higieny szkolnej i placówki medyczne" - zapowiedział.

Zdaniem inspektora, akcja szczepienia ponad 11 tys. osób w wieku 11-19 lat przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem. "Dobra wyszczepialność to ponad 90 proc. populacji. Chcemy dojść do wyniku 95 proc. U osób z przeciwwskazaniami one kiedyś ustaną, a niezdecydowanych będziemy namawiać" - podkreślił Kościów.

Obowiązkowe szczepienia młodzieży w powiecie brzeskim to - według danych Sanepidu - jedna z trzech przeprowadzonych do tej pory w Polsce masowych akcji szczepień przeciwko meningokokom. "To wielkie w sensie populacyjnym przedsięwzięcie i wielki wysiłek ministerstwa zdrowia i inspekcji sanitarnej" - ocenił wojewódzki inspektor.

Kościów zaznaczył, że mimo wyrażanych przez wielu rodziców obaw, w przebiegu szczepień nie zanotowano niepożądanych skutków ubocznych. "Mieliśmy jeden przypadek gorączki w trzy dni po szczepieniu. Poważnych powikłań nie rejestrowaliśmy" - oświadczył.

Decyzje o obowiązkowych, bezpłatnych szczepieniach młodzieży w powiecie brzeskim podjął Główny Inspektor Sanitarny. Z Brzegu pochodziło 9 z 16 osób, które w województwie hospitalizowano z powodu sepsy. Dwie osoby - 14- i 17-latka - zmarły w wyniku wstrząsu septycznego.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. (PAP)

jsz/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)