Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież na uniwersytecie w Pawii: dialog rozumu i wiary

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział w niedzielę na
uniwersytecie w Pawii na północy Włoch, że pochowany w tym mieście
święty Augustyn powinien być wzorem dialogu między rozumem i
wiarą. Przedstawił również swą wizję nauki i funkcjonowania
uniwersytetu. Na spotkanie z papieżem przybyli nauczyciele
akademiccy, a także studenci, którzy wznosili pełne entuzjazmu
okrzyki na jego cześć.

Benedykt XVI powiedział w niedzielę na uniwersytecie w Pawii na północy Włoch, że pochowany w tym mieście święty Augustyn powinien być wzorem dialogu między rozumem i wiarą. Przedstawił również swą wizję nauki i funkcjonowania uniwersytetu. Na spotkanie z papieżem przybyli nauczyciele akademiccy, a także studenci, którzy wznosili pełne entuzjazmu okrzyki na jego cześć.

W przemówieniu wygłoszonym na dziedzińcu tej uczelni, jednej z najstarszych we Włoszech, Benedykt XVI podkreślił, że "egzystencjalna i intelektualna droga Augustyna jest dowodem owocnego wzajemnego oddziaływania na siebie wiary i kultury".

"Wiara w Chrystusa przyniosła spełnienie wszystkich poszukiwań Augustyna, pozwalając mu znaleźć w Bogu Miłości centrum i sens ludzkiej egzystencji, historii i całego wszechświata" - mówił papież. "Jednocześnie - dodał - miłość Chrystusa nadała kształt jego egzystencjalnemu zaangażowaniu: od życia nastawionego na poszukiwanie ziemskiego sukcesu przeszedł on do życia całkowicie ofiarowanego Chrystusowi Jezusowi, jedynemu Nauczycielowi i Panu".

"Niech święty Augustyn będzie dla wszystkich wzorem dialogu między rozumem i wiarą" - powiedział Benedykt XVI.

Przytoczył również słowa Jana Pawła II z encykliki "Fides et ratio": "Biskup Hippony zdołał stworzyć pierwszą wielką syntezę myśli filozoficznej i teologicznej, w której zbiegały się różne nurty myśli greckiej i łacińskiej. Także u niego owa wielka jedność wiedzy, która ma fundament w myśli biblijnej, została potwierdzona i umocniona przez głębię myśli spekulatywnej" .

Papież wyraził przekonanie, że "każdy uniwersytet powinien zachować zawsze oblicze ośrodka studiów na miarę człowieka, gdzie studentowi nie groziłaby anonimowość i by mógł on pielęgnować owocny dialog z wykładowcami, czerpiąc bodźce do swego kulturalnego i ludzkiego rozwoju".

Benedykt XVI, niegdyś wykładowca na kilku uczelniach, profesor teologii o wielkim dorobku naukowym, mówił, że tylko poprzez postawienie w centrum osoby ludzkiej i postawienie na dialog w relacjach między ludźmi będzie można "przezwyciężyć specjalistyczne rozdrobnienie dyscyplin naukowych i odzyskać całościową perspektywę wiedzy". Przypomniał, że "fundamentalne znaczenie ma to, by zaangażowanie w badania naukowe otwierało się na egzystencjalne pytanie o sens życia osoby".

Ostatnim punktem wizyty papieża w Pawii będą nieszpory pod jego przewodnictwem w tamtejszej bazylice świętego Piotra, gdzie znajduje się grób świętego Augustyna.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)