Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież o zaangażowaniu na rzecz pokoju w rocznicę Pacem in terris

0
Podziel się:

Papież Franciszek wezwał w czwartek, w 50. rocznicę ogłoszenia
historycznej encykliki Jana XXIII Pacem in terris (Pokój na ziemi), do zaangażowania się Kościoła
"na wszystkich szczeblach" w sprawę pojednania i pokoju.

Papież Franciszek wezwał w czwartek, w 50. rocznicę ogłoszenia historycznej encykliki Jana XXIII Pacem in terris (Pokój na ziemi), do zaangażowania się Kościoła "na wszystkich szczeblach" w sprawę pojednania i pokoju.

Pięćdziesiąta rocznica Pacem in terris "powinna stać się bodźcem do nieustannego zaangażowania w dzieło pojednania i pokoju na wszystkich szczeblach" - powiedział papież podczas audiencji udzielonej przedstawicielom Fundacji Papieskiej, którzy przybyli do Watykanu z jej przewodniczącym, arcybiskupem Waszyngtonu kardynałem Donaldem Wuerlem.

"Potrzeby ludu Bożego są ogromne, a wasze wysiłki w urzeczywistnianie misji Kościoła, polegającej na zwalczaniu niezliczonych postaci ubóstwa materialnego i duchowego w naszej ludzkiej rodzinie, przyczyniają się do umacniania braterstwa i pokoju" - mówił Franciszek, zwracając się do członków delegacji.

Fundacja Papieska, założona przez nieżyjącego już kardynała Johna Króla, powstała w USA w 1990 roku. Postawiła sobie za zadanie udzielanie pomocy lokalnym Kościołom na świecie w dziele formowania kapłanów i sióstr zakonnych, szkoleniu zawodowym świeckich i tworzeniu miejsc pracy oraz organizowaniu pomocy medycznej i społecznej.

Encyklika Jana XXIII Pacem in terris - skierowana do "wszystkich ludzi dobrej woli" i ogłoszona zaledwie dwa miesiące przed śmiercią papieża, który przygotował i zainaugurował Sobór Watykański II - uchodzi za wybitny i nowatorski dokument Kościoła.

Stanowiła ona inspirację dla ogłoszonej dwa lata później soborowej konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et Spes (Radość i Nadzieja) i dla dyplomatycznego zaangażowania Stolicy Apostolskiej w sprawę pojednania i pokojowego rozwiązywania konfliktów międzynarodowych.

Encyklika zawiera m.in. stwierdzenie, że "nie sposób myśleć, iż w erze atomowej wojna może być wykorzystana jako narzędzie sprawiedliwości". To zdanie encykliki stało się mottem watykańskiej dyplomacji, która m.in. czynnie angażuje się w umacnianie pokojowej roli ONZ. (PAP)

ik/ ap/

13584698

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)