Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: PSL chce Polski lepszych szans

0
Podziel się:

PSL chce Polski lepszych szans. Polska nie jest
skazana na wybór między liberałami, a radykałami. Proponujemy
lepszą drogę - oświadczył prezes PSL Waldemar Pawlak na
Nadzwyczajnym Kongresie Stronnictwa. Niedzielny Kongres przyjął
Nową Deklarację Programową oraz poprawiony Statut PSL.

PSL chce Polski lepszych szans. Polska nie jest skazana na wybór między liberałami, a radykałami. Proponujemy lepszą drogę - oświadczył prezes PSL Waldemar Pawlak na Nadzwyczajnym Kongresie Stronnictwa. Niedzielny Kongres przyjął Nową Deklarację Programową oraz poprawiony Statut PSL.

Jak tłumaczył Pawlak, Deklaracja jest odpowiedzią PSL na nowe wyzwania, jakie czekają Polskę w zjednoczonej Europie oraz na aktualną sytuację w kraju.

W Kongresie w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki wzięło udział blisko trzy tysiące delegatów, samorządowców oraz zaproszonych gości. Hasłem Kongresu była "Polska lepszych szans".

Zdaniem Pawlaka, Polska nie jest skazana na wybór między liberałami, a radykałami. "PSL proponuje lepszą drogę, chcemy Polski lepszych szans" - podkreślił.

Zapewnił, że PSL chce prowadzić politykę dla ludzi. "Chcemy aktywnego społeczeństwa, sprawnych instytucji i innowacyjnej gospodarki" - powiedział prezes PSL. Jak zaznaczył, ludowcy chcą, aby w Polsce można było godnie żyć, chcą też "Europy w każdej polskiej gminie"

"Postawmy na normalność. Polska może być krajem naszych marzeń, trzeba przywrócić w życiu społecznym zasady niesienia pomocy, solidarności i dobra wspólnego" - apelował szef Stronnictwa.

Zdaniem Pawlaka, obecna ekipa rządowa jest nastawiona na izolację kraju. "Pół biedy, jak by się sami chcieli wyizolować" - ironizował prezes PSL. W jego ocenie, rząd przeprowadza reformy, które nie przynoszą efektów, a - jak zaznaczył - zmiany dla samych zmian nie mają większego sensu.

Prezes PSL uważa też, że media w ostatnim czasie przestały być "sumieniem narodu", a stały się zakładnikiem - jak to określił - "sprytnych gości od marketingu". Jego zdaniem, milczenie mediów w wielu ważnym sprawach społecznych i gospodarczych jest "bardzo dziwne" i dotyczy wielu inicjatyw PSL.

Według wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego (PSL), działania obecnej koalicji są szkodliwe dla Polski. "Państwo ma pomagać i służyć człowiekowi" - przypomniał słowa papieża Jana Pawła II. A - jak ocenił - obecny rząd nie realizuje tego postulatu.

Według Kalinowskiego, Polska zasługuje na dobre zarządzanie i dobrych gospodarzy. "Chcemy przeciwstawić się tym, którzy wywołują konflikty i napięcia. Zgoda buduje i PSL taką zgodę chce i może w Polsce zbudować" - podkreślił. Zapewnił też, że PSL będzie dalej broniło idei samorządności. "Chcemy normalnej Polski, chcemy, aby Polakom żyło się lepiej i będziemy o to zabiegać" - zapewnił.

Kalinowski zaznaczył też, że rząd zaostrza kontrole obywateli, a nie zajmuje się rozwiązywaniem najważniejszych spraw społeczno- politycznych. "Polityka bez etyki zmierza ku patologii" - ocenił. "Gdzie Polska socjalna, gdzie Polska dostatnia, gdzie szacunek i godność dla ludzi, gdzie pomoc dla rolnictwa?" - pytał Kalinowski polityków koalicji rządowej.

Pod koniec Kongresu działacz PSL z warmińsko-mazurskiego podarował Pawlakowi dwa "nagie miecze". "Mogą się przydać" - powiedział prezes PSL, wywołując entuzjazm delegatów.

Kongres przyjął dwa dokumenty: Nową Deklarację Programową oraz poprawiony Statut PSL.

PSL zapisało w Deklaracji m.in., że uznaje za niepodważalne prawa obywatelskie oraz zasady praworządności zawarte w konstytucji z 1997 r. Stronnictwo sprzeciwia się "polityce zawłaszczania państwa" oraz potępia działania "partii rządzących, które wprowadzają do najwyższych urzędów w państwie ludzi niekompetentnych". Stronnictwo "z niepokojem" obserwuje podważanie niezależności władzy sądowniczej i naruszanie praw obywatelskich, a zwłaszcza zasady domniemania niewinności.

PSL uznaje też za niebezpieczne tendencje do centralizacji władzy kosztem uprawnień samorządu i obywateli. Ludowcy opowiadają się za rozdzieleniem urzędu Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości; sprzeciwiają się także procesowi wykorzystywaniu mediów publicznych do bieżących rozgrywek politycznych. Według Stronnictwa, jakość życia najsłabszych grup obywateli powinien być najważniejszym kryterium polityki społecznej, a zdrowie powinno być traktowane jako najwyższa wartość społeczna.

W Deklaracji czytamy też, że członkostwo Polski w NATO i Unii Europejskiej, to największe osiągnięcie okresu transformacji; ludowcy chcą działać na rzecz umocnienia UE i instytucji wspólnotowych - Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, chcą też ułatwiać współpracę Unii z Rosją.

W Deklaracji dużo miejsca zajmuje kwestia rozwoju samorządu. Według PSL samorząd jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego; ludowcy chcą też likwidacji urzędów wojewódzkich w dotychczasowym kształcie oraz zapewnienia samorządom "odpowiednich" środków finansowych w stosunku do przekazanych im działań

Ludowcy podkreślają też, że nowe technologie energetyczne są warunkiem bezpieczeństwa Polski. Opowiadają się również za równym dostępem do kształcenia dla młodzieży z najuboższych środowisk.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)