Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE przed wyborami w Rosji apeluje o zmianę ordynacji wyborczej

0
Podziel się:

W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie zaapelowali do władz Rosji o
zmianę ordynacji wyborczej i o demokratyczne wybory prezydenckie 4 marca. PE wyraził też
ubolewanie, że rejestracji odmówiono opozycyjnemu kandydatowi Grigorijowi Jawlińskiemu .

W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie zaapelowali do władz Rosji o zmianę ordynacji wyborczej i o demokratyczne wybory prezydenckie 4 marca. PE wyraził też ubolewanie, że rejestracji odmówiono opozycyjnemu kandydatowi Grigorijowi Jawlińskiemu .

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) odmówiła zarejestrowania Jawlińskiego jako kandydata na prezydenta Rosji. Jako przyczynę podano odrzucenie przez ekspertów CKW ponad 5 proc. podpisów poparcia kandydata, który jako przedstawiciel partii niereprezentowanej w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu, musiał ich zebrać 2 mln. Jawlińskiemu, który miał być jedynym kandydatem opozycji demokratycznej w wyborach 4 marca, CKW zakwestionowała 25,6 proc. skontrolowanych podpisów.

W czwartkowej rezolucji eurodeputowani zaapelowali do rosyjskich władz, by reformując ordynację wyborczą uwzględniały wyborcze standardy Rady Europy i OBWE oraz by standardy te były przestrzegane w marcowych wyborach prezydenckich, aby były "wolne, demokratyczne i dawały równe szanse wszystkim kandydatom".

Parlament Europejski wezwał też Kreml, by nie utrudniał obserwacji wyborów jak miało to miejsce podczas grudniowych wyborów do Dumy. "Przy rozpatrywaniu skarg przez CKW brakowało przejrzystości, a sądy odrzuciły blisko 3 tys. protestów wyborczych dotyczących przypadków naruszenia i złamania prawa wyborczego oraz fałszerstw w poszczególnych okręgach" - argumentują europosłowie w rezolucji.

Przepadła natomiast poprawka Zielonych nawołująca do unieważnienia wyborów do Dumy z 4 grudnia i do przeprowadzenia nowych, po zmianach w ordynacji wyborczej, co - zdaniem Zielonych - umożliwiłoby rejestrację i udział wszystkich partii opozycyjnych. Przegłosowany tekst rezolucji zauważa tylko - powołując się na sprawozdanie OBWE/ODIHR - że grudniowe wybory do Dumy nie w pełni przestrzegały standardów wolnych i uczciwych wyborów i cechowała je identyfikacja państwa z partią rządzącą, brak niezależności administracji wyborczej, stronniczość środków przekazu oraz ingerencja władz".

Parlamentarzyści nawiązali też w czwartkowej rezolucji do zablokowania przez Rosję, wraz z Chinami, rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nawołującej syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do ustąpienia. "Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja powinna poważnie traktować swoją odpowiedzialność za międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo" - czytamy w rezolucji. PE wezwał też Kreml do "natychmiastowego wstrzymania sprzedaży wszelkiej broni i sprzętu wojskowego syryjskiemu rządowi".

PE przyjął w czwartek w sprawie Syrii osobną rezolucję wzywając Asada do natychmiastowego ustąpienia.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przedłożył w czwartek w Dumie Państwowej projekt ustawy zmieniającej zasady wybierania izby niższej parlamentu Rosji. Zaproponował też włączenie opozycji pozaparlamentarnej do prac nad reformą systemu politycznego. Przewiduje ona, że w okręgu federalnym wybierana byłaby tylko połowa z 450 deputowanych. Druga połowa miałaby być wyłaniana w 225 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Pod koniec grudnia Miedwiediew skierował już do Dumy projekty ustaw, mające uprościć rejestrację partii politycznych, a także kandydatów w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Pierwsze czytanie projektów Miedwiediewa odbędzie się na nadzwyczajnym posiedzeniu Dumy zwołanym na 28 lutego, tj. na pięć dni przed wyborami prezydenckimi, po których na Kreml chce wrócić premier Władimir Putin.

Zreformowanie systemu politycznego jest jednym z głównych żądań formułowanych podczas trwających od grudnia wielotysięcznych wystąpień opozycji w Moskwie i innych miastach Rosji w obronie prawa do uczciwych wyborów.

Marcowe wybory prezydenckie w Rosji mają być monitorowane przez 600 międzynarodowych obserwatorów m.in. z OBWE/ODIHR, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) i Wspólnoty Niepodległych Państw. (PAP)

jzi/ icz/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)