Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG w IV kw. ub. r. na wirtualnym rewersie zaoszczędził 40 mln dol.

0
Podziel się:

W IV kwartale 2011 r., dzięki wykorzystaniu tzw. wirtualnego rewersu na
gazociągu jamalskim, PGNiG zaoszczędziło ponad 40 mln dol. - poinformował we wtorek na konferencji
wiceprezes ds. strategii PGNiG Radosław Dudziński.

*W IV kwartale 2011 r., dzięki wykorzystaniu tzw. wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, PGNiG zaoszczędziło ponad 40 mln dol. - poinformował we wtorek na konferencji wiceprezes ds. strategii PGNiG Radosław Dudziński. *

"Jesienią ubiegłego roku, w IV kwartale (...) pojawiła się możliwość wykorzystania wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim. Oszczędności zrealizowane tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku to (...) ponad 40 mln dol." - powiedział Dudziński podczas konferencji, na której prezentowane były wyniki finansowe spółki.

Dodał, że spółka "wypchnęła rosyjski gaz" i w to miejsce sprowadziła na polski rynek gaz z Europy Zachodniej, "kupowany po cenach indeksowanych do cen na hubach (węzłach gazowych - PAP) europejskich". "Już od 1 stycznia tego roku do chwili obecnej ponad 350 mln metrów sześciennych gazu zostało kupione za pośrednictwem rewersu wirtualnego i transakcji krótkoterminowych na mocach w Lasowie (interkonektor na granicy polsko-niemieckiej - PAP)" - stwierdził.

Tzw. wirtualny rewers to możliwość odbioru gazu nie bezpośrednio od kontrahenta, ale z przeciwnego kierunku. Firmy kupujące surowiec mogą kupić "wirtualny" przesył gazu np. z Niemiec, ale realnie odbiorą go za pomocą gazociągu jamalskiego z Rosji.

Usługa, którą oferuje Gaz-System (operator polskiego odcinka gazociągu jamalskiego) jest dostępna od listopada. Pozwala na sprowadzanie do Polski poprzez gazociąg jamalski dodatkowych ilości gazu - do mniej więcej 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

W grudniu PGNiG podpisało umowę z Gaz-Systemem ws. dodatkowych dostaw gazu do Polski za pomocą tzw. wirtualnego rewersu do 2015 r. To umowa przesyłowa, która pozwoli PGNiG kupować gaz z kierunku zachodniego po korzystnych cenach.

We wrześniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk zatwierdził zasady dostępu firm trzecich do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Wniosek w tej sprawie złożył w czerwcu Gaz-System, który jest operatorem polskiego odcinka gazociągu. Do URE przesłany został projekt instrukcji, w którym zawarte zostały m.in. zasady przyłączania do gazociągu, wymagania techniczne dla urządzeń, instalacji i sieci wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą, kryteria bezpieczeństwa funkcjonowania systemu gazowego oraz zasady współpracy między operatorami systemów gazowych.

W br. roczna ilość gazu, który spółka ma kupić w ramach kontraktu jamalskiego wynosi mniej więcej 10,2 mld m sześc. (PAP)

luo/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)