Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej dotarli na Jasną Górę

0
Podziel się:

Po ponad dwóch tygodniach spędzonych w drodze, w czwartek po południu na
Jasną Górę dotarli uczestnicy 28. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gdańskiej. Niektórzy z nich
przeszli ponad 640 km.

Po ponad dwóch tygodniach spędzonych w drodze, w czwartek po południu na Jasną Górę dotarli uczestnicy 28. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gdańskiej. Niektórzy z nich przeszli ponad 640 km.

Do Częstochowy dotarło blisko 500 osób. Najmłodszy pielgrzym miał 12 lat, najstarszy 75. Hasłem tegorocznej wędrówki były słowa "Bądźmy świadkami miłości".

Pątników powitał abp senior Tadeusz Gocłowski. "To jest jedyna diecezjalna pielgrzymka, która skupia tak bardzo zróżnicowane w swoim kształcie historycznym miasta - tysiącletni Gdańsk, 84-letnia Gdynia, no a Kaszubi - od zawsze, od wieków gospodarze tej ziemi" - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, arcybiskup.

W gdańskiej pielgrzymce wędruje grupa Kaszubów, która pokonuje najdłuższą trasę w Polsce. 297 osób wyruszyło w drogę 25 lipca z miasta Hel, przemierzając w 19 dni ponad 640 km. Kierownikiem Pielgrzymki Kaszubskiej jest od wielu lat ks. Jan Perszon.

Pielgrzymka zachowuje kaszubskie tradycje: sztandary, chusty, napisy na koszulkach, hymny, ludowe piosenki. W czasie pielgrzymki liturgia słowa czytana była po kaszubsku, a ks. Perszon wygłaszał w tym języku homilie.

Jak zapowiedział kierownik, w przyszłym roku jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Kaszubska będzie jeszcze dłuższa. Pątnicy pójdą wtedy przez Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską na Krzeptówki, a stamtąd do Sanktuarium Maryjnego w Lewoczy na Słowacji. To będzie 1040 km, 29 dni wędrówki. "Zapraszam wszystkich chętnych, to taki rodzaj Bożego szaleństwa" - zachęcał z uśmiechem ks. Perszon.

Grupa gdyńska wędrowała 18 dni i liczyła ok. 150 osób. Przewodnik grupy (w której wędrowało ok. 120 osób) ks. Jerzy Stolczyk podkreśla, że pątnicy w większości podołali trudom pielgrzymki. "Niektórzy raz czy dwa musieli podjechać, bo młodzież jest jednak trochę słabsza niż to kiedyś bywało" - wyjaśnił.

Jeszcze w czwartek wieczorem pątnicy z archidiecezji gdańskiej zbiorą się na mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Pielgrzymka gdańska nie była jedyną, która w czwartek dotarła na Jasną Górę. Jako pierwsza tego dnia zameldowała się 27. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej, która liczyła ponad 2,3 tys. osób. 1,5 tys. pątników zgromadziła natomiast 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a blisko 550 - 27. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej.

Przed jasnogórski szczyt dotarła też w czwartek m.in. 32. Międzynarodowa Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur, która wyruszyła 31 lipca z Kodenia. Tradycyjnie grupę hipisowską (w pielgrzymce uczestniczą także przedstawiciele subkultur), liczącą w tym roku ok. 100 osób, poprowadził salezjanin ks. Andrzej Szpak.

Przez pierwsze trzy lata historii pielgrzymowania hipisi stanowili grupę biało-czarną Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej, tzw. Siedemnastki. Potem ze względu na niebezpieczeństwo "demoralizowania" innych stworzyli odrębną grupę, na której czele stanął ks. Szpak. (PAP)

kon/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)