Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieper i Hall wspólnie promują naukę języka niemieckiego

0
Podziel się:

Nauka języków obcych pomaga poznać kulturę i zwyczaje w innych krajach,
przełamuje stereotypy, sprzyja nawiązywaniu kontaktów - podkreślają niemiecka minister stanu,
koordynator współpracy niemiecko-polskiej Cornelia Pieper i minister edukacji Katarzyna Hall.

*Nauka języków obcych pomaga poznać kulturę i zwyczaje w innych krajach, przełamuje stereotypy, sprzyja nawiązywaniu kontaktów - podkreślają niemiecka minister stanu, koordynator współpracy niemiecko-polskiej Cornelia Pieper i minister edukacji Katarzyna Hall. *

W czwartek panie minister otworzyły w Bibliotece Narodowej w Warszawie wystawę pt. "Niemcy dla początkujących". Wspólnie też zainaugurowały drugą edycję projektu "Deutsch-Wagen-Tour", promującego naukę języka niemieckiego.

"Chcemy zainteresować młodych Polaków językiem niemieckim i Niemcami. Może kiedyś zaowocuje to studiami tych młodych ludzi w Niemczech lub podjęciem przez nich w Niemczech pracy" - mówiła podczas otwarcia Cornelia Pieper. Zwróciła uwagę, że poznając języki obce, młodzi ludzie zyskują także większą możliwość bliższego poznania innych. Wspomniała niemieckiego przyrodnika i podróżnika Aleksandra von Humboldta, który ocenił, że to właśnie osobiste spotkania z innymi ludźmi nadają sens życiu.

Pieper wyraziła nadzieję, że kiedyś uda się zorganizować podobną akcję w Niemczech, zachęcającą Niemców do nauki języka polskiego.

Także Katarzyna Hall podkreśliła znaczenie nauki języków obcych przez uczniów. Przypomniała, że już teraz młodzi ludzie z Polski i Niemiec utrzymują ożywione kontakty, m.in. dzięki wymianie młodzieżowej, którą pomaga organizować Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Minister edukacji przypomniała, że język niemiecki jest drugim - po angielskim - najczęściej nauczanym językiem obcym w polskich szkołach.

Celem ekspozycji "Niemcy dla początkujących" jest przekazanie Polakom, w jak najszerszym zakresie, wiedzy na temat zachodnich sąsiadów - o niemieckiej historii, polityce, kulturze, religii, życiu codziennym, kuchni czy ulubionych sportach. Wystawa obejmuje eksponaty w gablotach, fotografie i informacje na dużych tablicach, materiały wideo i audio. Poszczególne tematy uporządkowano według alfabetycznego klucza: od litery A do Z.

W części oznaczonej literą "C" znaleźć można np. informacje o "Currywurst", czyli o popularnym niemieckim fast foodzie - kiełbaskach polanych keczupem i posypanych przyprawą curry. Pod literą "F" - jak "Fussball" - o piłce nożnej w Niemczech. Pod "B" znajdują się wiadomości o zwyczajach (Brauchtum) i formach wspólnego spędzania czasu w Niemczech. Literą "R" oznaczono informacje na temat religii, pod "I" widnieją zaś fotografie idoli niemieckiego społeczeństwa: przedstawicieli świata muzyki, mody, filmu, sportu.

Wiadomości o historii Niemiec znaleźć można pod literą "G" (od słowa "Geschichte" - historia). Są tam informacje i fotografie odnoszące się m.in. do: roli Niemiec w II wojnie światowej, okresu podziału kraju na NRD i RFN, czy działalności Frakcji Czerwonej Armii (RAF), organizacji terrorystycznej utworzonej w Niemczech w latach 70.

Wystawie, którą będzie można oglądać w Bibliotece Narodowej do 7 października, towarzyszy druga już edycja akcji zachęcająca Polaków do nauki języka niemieckiego. Z Olsztyna, Kielc, Lublina, Wrocławia i Poznania wyruszy w podróż po kraju pięć samochodów oznaczonych logo "Deutsch-Wagen-Tour". W poprzedniej edycji akcji, w 2009 r., samochody odwiedziły w Polsce ponad 700 placówek edukacyjnych, a zaangażowani w akcję lektorzy języka niemieckiego przeprowadzili pokazowe zajęcia dla ponad 50 tys. uczestników.

W czwartek przed południem minister Pieper odwiedziła w Warszawie Niemiecko-Polską Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta. Działająca w Wilanowie placówka jest jedyną niemiecko-polską szkołą spotkań w kraju, jej absolwenci uzyskują niemieckie świadectwo maturalne. Wieczorem Pieper ma wziąć udział w koncercie w Filharmonii Narodowej, pt. "Muzyczny Trójkąt Weimarski". Podczas koncertu młodzi pianiści z Francji, Niemiec i Polski zagrają utwory Fryderyka Chopina. (PAP)

dsr/ jp/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)