Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy krok w stronę porozumienia handlowego UE-Indie

0
Podziel się:

Unia Europejska i Indie uczyniły w
piątek pierwszy krok prowadzący do ambitnego paktu, który - jak
mają nadzieję obie strony - zniesie bariery w handlu i w
inwestycjach pomiędzy tymi dwoma blokami gospodarczymi.

Unia Europejska i Indie uczyniły w piątek pierwszy krok prowadzący do ambitnego paktu, który - jak mają nadzieję obie strony - zniesie bariery w handlu i w inwestycjach pomiędzy tymi dwoma blokami gospodarczymi.

Obie strony zgodziły się rozpocząć negocjacje w sprawie zniesienia taryf na większość towarów poza - najprawdopodobniej - niektórymi produktami rolnymi - podali przedstawiciele stron.

W stolicy Finlandii Helsinkach odbył się szczyt UE-Indie. Finlandia przewodniczy w tym półroczy Unii.

Indiom - których wschodząca gospodarka czyni z nich ważnego partnera na scenie międzynarodowej - zależy na unijnych inwestycjach w budowę infrastruktury. Europejskiemu blokowi, z którego już pochodzi najwięcej zagranicznych inwestycji w Indiach, zależy na dalszych lukratywnych możliwościach prowadzenia biznesu.

Przedstawiciele obu stron powiedzieli, że porozumienie o zerowych taryfach byłoby uzupełnieniem porozumienia w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO), gdzie rozmowy utknęły w martwym punkcie w związku ze sporem o subsydia rolne. Obie strony obiecują, że będą starać się o przełamanie impasu w WTO.

Premier Indii Manmohan Singh uznał, że zgoda na rozpoczęcie negocjacji w sprawie porozumienia między Indiami a UE o dwustronnym handlu i inwestycjach jest "bardzo znaczącym krokiem". Dodał, że "wszystkie stosowne opcje zostaną zbadane, kiedy negocjacje się rozpoczną".

Strona unijna stara się o zapewnienie gwarancji równego traktowania dla europejskich firm. Chce, aby porozumienia dwustronne były ambitniejsze niż porozumienia w ramach WTO i wzywa rządy do otwarcia sektorów bankowego i telekomunikacyjnego. (PAP)

klm/ ro/

5283

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)