Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS krytykuje koncepcję zagospodarowania, MRR broni dokumentu

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wiceministra rozwoju regionalnego
#

# dochodzi wypowiedź wiceministra rozwoju regionalnego #

25.05. Warszawa (PAP) - PiS wezwał w piątek rząd do ponownego opracowania Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK). Zdaniem polityków PiS jest ona szkodliwa, antypolska i wspiera ponadnarodowe koncerny. Według MRR taka ocena ze strony PiS jest polityczna, a nie merytoryczna.

"Jest to koncepcja zła, szkodliwa, antypolska. W tej koncepcji rząd wspiera przede wszystkim ponadnarodowe koncerny" - powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie Izabela Kloc (PiS).

Zdaniem wiceministra rozwoju regionalnego Marcelego Niezgody argumenty PiS nie odnoszą się merytorycznie do przygotowanego przez rząd dokumentu. "Stanowisko PiS jest tylko próbą wyróżnienia się na scenie politycznej, nie odnosi się merytorycznie do zawartości dokumentu" - powiedział PAP w piątek Niezgoda.

"Eksperci chwalą ten dokument, ma on pozytywną ocenę Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej i ekspertów zagranicznych. Był konsultowany przez cały 2011 rok i przyjęty w połowie grudnia przez rząd. Moim zdaniem to przełom, jeśli chodzi o sposób i system planowania przestrzennego i łączenia go z rozwojem regionalnym" - podkreślił wiceminister.

Niezgoda przypomniał, że KPZK włącza proces planowania przestrzennego do procesów rozwojowych. "Z wypowiedzi posłów PiS można wysnuć wniosek, że dokument jest tak dobry, iż deprecjonować można go tylko argumentami nie odnoszącymi się do jego zawartości" - ocenił.

Według Kloc koncepcja zagospodarowania zakłada model, który opiera się głównie na rozwoju miast. "Pytaniem zasadniczym jest, czy całe połacie naszego kraju mają się stać rzeczywistymi peryferiami, wyludnionymi, bez szansy na rozwój. Nie zgadzamy się na to" - podkreślała posłanka PiS. Wezwała rząd do ponownego opracowania dokumentu.

Zdaniem posłanki PiS koncepcja proponuje "prymat kapitału globalnego - bez ojczyzny". "By w globalnej wiosce tubylczy konsumenci kupowali w ponadnarodowych marketach, brali kredyty w ponadnarodowych bankach, tyrali od rano do wieczora" - mówiła.

Według Krzysztofa Tchórzewskiego (PiS) dokument dot. koncepcji został "przegadany", tak żeby ogólne cele nie były widoczne. Podkreślił również, że koncepcja nie przewiduje "wspierania działalności gospodarczej, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw".

Ponadto - jego zdaniem - koncepcja zakłada, iż warunki życia Polaków już za 20 lat będą gorsze niż niewolników w cesarstwie rzymskim. "Z punktu widzenia PiS koncepcja jest nie do przyjęcia. Jeżeli mamy mówić, że Polska ma być nowoczesnym społeczeństwem, które także będzie miało czas na rozrywkę, odpoczynek" - dodał.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, z którą w piątek w Sejmie zapoznali się posłowie, jest najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Wśród celów, jakie stawia, jest m.in. podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski w przestrzeni europejskiej i poprawa spójności wewnętrznej kraju.

Koncepcja przewiduje m.in., że w skład podstawowych węzłów sieci powiązań funkcjonalnych miast w 2030 r. będą wchodzić stolica i inne największe polskie miasta - Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.

KPZK, jako dokument planistyczny najwyższego szczebla, została przyjęta w drodze uchwały rządu, tj. aktu wewnętrznego, wywiera jednak istotny wpływ na dokumenty planistyczne na poziomie województw oraz gmin. Władze wojewódzkie, a następnie gminne zobowiązane są uwzględnić zapisy KPZK w wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego i w planach miejscowych.(PAP)

pż/ ago/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)