Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Doroczne spotkanie prawosławnej młodzieży w sanktuarium na Grabarce

0
Podziel się:

Ok. 300 młodych prawosławnych z kraju i zagranicy wzięło udział w 33.
Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej, która zakończyła się w niedzielę na Świętej
Górze Grabarce (Podlaskie). Jej organizatorem było Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Ok. 300 młodych prawosławnych z kraju i zagranicy wzięło udział w 33. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej, która zakończyła się w niedzielę na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie). Jej organizatorem było Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Spotkanie na Grabarce trwało trzy dni. Organizowane jest rokrocznie po Świętach Wielkanocnych i ma charakter dziękczynny. Jego uczestnicy przybyli do najważniejszego prawosławnego sanktuarium w Polsce, by modlić się i dyskutować, także z udziałem prawosławnych hierarchów, na tematy dotyczące spraw wiary i problemów młodzieży. Był też blok kulturalny, gry i konkursy.

W piątek spotkał się z uczestnikami pielgrzymki zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Wtedy też, tradycyjnie po wieczornym nabożeństwie połączonym z poświęceniem wody, młodzież ustawiła na wzgórzu przy cerkwi na Grabarce swój krzyż.

"Ale bowiem taka jest wola Boga, byście przez dobre uczynki przywiedli do milczenia niewiedzę ludzi niemądrych" - te słowa apostoła Piotra były mottem tegorocznego spotkania na Grabarce. Młodzi prawosławni podkreślają, że sanktuarium to idealne miejsce, by się skupić, pomodlić a jednocześnie integrować się z innymi osobami tego samego wyznania.

W tym roku wśród głównych tematów dyskusji była np. cyberduchowość (czyli kwestia praktyk religijnych w relacji do świata nowych technologii) a także problem uzależnienia wśród młodych ludzi od alkoholu, narkotyków czy internetu. Dyskutowano też o współczesnych oczekiwaniach młodych ludzi wobec kapłana. Przez internet, w drodze sondy, młodzież wybrała do dyskusji temat dotyczący praktyk religijnych w małżeństwie mieszanym.

W ocenie przewodniczącej Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce Olgi Mularczyk, choć uczestników było mniej niż w minionych latach, to w jej ocenie, była to pielgrzymka "inna niż wszystkie". "To była niesamowita, wyjątkowa młodzież, która wie po co tu jest. To jest bardzo, bardzo duży plus tej pielgrzymki" - powiedziała PAP.

Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem to święte dla prawosławia miejsce. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Dlatego dwa lata temu Cerkiew w Polsce świętowała 300-lecie pierwszego cudu na Grabarce.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na Kresach (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach ZSRR.

Najważniejsze na Grabarce są sierpniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego, które rokrocznie gromadzą w tym miejscu po kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. (PAP)

rof/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)