Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska propozycja traktatu energetycznego UE - krótka historia

0
Podziel się:

16.3.Warszawa (PAP) - Polityka energetyczna UE będzie jednym z
tematów unijnego szczytu 23-24 marca w Brukseli. Polska liczy, że
podczas rozmów zostanie omówiona jej propozycja Traktatu
Bezpieczeństwa Energetycznego.

16.3.Warszawa (PAP) - Polityka energetyczna UE będzie jednym z tematów unijnego szczytu 23-24 marca w Brukseli. Polska liczy, że podczas rozmów zostanie omówiona jej propozycja Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego.

O tym, że polski resort gospodarki - auspicjami prezydenta Lecha Kaczyńskiego - pracuje nad strategią wspólnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie poinformował 25 stycznia premier Kazimierz Marcinkiewicz.

W UE przyspieszano wówczas prace nad wspólnotową polityką energetyczną. Spowodował to ukraińsko-rosyjski kryzys gazowy z początku roku, którego rezultatem było zmniejszenie dostaw surowca do krajów Unii Europejskiej.

Dzień po wystąpieniu w Polsce, podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos, Marcinkiewicz zaapelował do Unii Europejskiej o pakt, służący dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz i ropę.

Na początku lutego równocześnie w "Rzeczpospolitej" i "Financial Times" ukazał się obszerny artykuł polskiego premiera na temat unijnej polityki energetycznej - pt. "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". "Polska proponuje zawarcie europejskiego paktu energetycznego. Byłby on przede wszystkim wyrazem solidarności jego sygnatariuszy w obliczu zagrożenia energetycznego, spowodowanego ograniczeniem dostaw lub odcięciem od źródeł zaopatrzenia" - deklarował Marcinkiewicz.

24 lutego premier poinformował, że wysłał list z propozycją zawarcia "traktatu bezpieczeństwa energetycznego" do 32 premierów krajów Unii Europejskiej i NATO.

Dwa dni później i dwa miesiące po ukraińsko-rosyjskim kryzysie gazowym Polska przedstawiła inicjatywę traktatu o bezpieczeństwie energetycznym, opartą na zasadzie solidarności w Brukseli.

"Zaproponowaliśmy traktat, który będzie służył wszystkim, nie tylko tym na peryferiach Europy" - powiedział wówczas wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski, który reprezentował Polskę na spotkaniu szefów dyplomacji. Polska zaproponowała również, by na marcowym szczycie UE w Brukseli był osobny punkt poświęcony tej sprawie.

W miniony poniedziałek założenia polskiej propozycji przedstawił na posiedzeniu ministrów ds. energetyki krajów Unii Europejskiej w Brukseli wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Jego zdaniem, polska propozycja zyskuje poparcie wielu krajów. Wiceminister wymienił Hiszpanię, Irlandię, Łotwę i Niemcy. (PAP)

agt/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)