Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio Katowice świętuje jubileusz 80-lecia

0
Podziel się:

Uroczysta msza św. w katedrze, odsłonięcie
pamiątkowej tablicy na murze pierwszej siedziby rozgłośni, a
wieczorem koncert w Teatrze Śląskim - tak przebiegają we wtorek
główne obchody jubileuszu 80-lecia Polskiego Radia Katowice.

Uroczysta msza św. w katedrze, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na murze pierwszej siedziby rozgłośni, a wieczorem koncert w Teatrze Śląskim - tak przebiegają we wtorek główne obchody jubileuszu 80-lecia Polskiego Radia Katowice.

Mszy w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w intencji dziennikarzy, pracowników i słuchaczy rozgłośni przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Poza obecnymi i byłymi pracownikami radia wziął w niej udział były premier Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści i poczty sztandarowe szkół. W czasie mszy abp Zimoń poświęcił sztandar Polskiego Radia Katowice, które jest najstarszą rozgłośnią w regionie.

Jak mówił abp Zimoń, w długiej historii Śląska wielu przybywało na te ziemie z myślą o kolonizacji kulturowej i narodowej miejscowej ludności, co było powodem wielu napięć społecznych. Dlatego tak ważna była i jest integracyjna rola Polskiego Radia - podkreślał arcybiskup.

"Jeśli na Śląsku można mówić o harmonii pomiędzy myślą a sercem człowieka, to może to być zadanie wyróżniające śląską radiostację wśród innych radiostacji regionalnych" - powiedział hierarcha. Abp Zimon podkreślał też w homilii, że czasach powszechnej globalizacji trzeba bardzo akcentować lokalność, "by zachować to, co własne".

Proboszcz katedry ks. prałat Stanisław Puchała przypomniał, że Polskie Radio Katowice rozpoczęło swoją działalność transmisją barbórkowej mszy w katedrze pw. św. Piotra i Pawła.

"Katowicka rozgłośnia powstała pięć lat po powrocie części Górnego Śląska do Polski i miała ważne zadania do spełnienia - pielęgnację i upowszechnienie języka polskiego, polskiej kultury" - powiedział ks. prałat Puchała.

Po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński odsłonił pamiątkową tablicę na murze pierwszej siedziby Polskiego Radia Katowice. Wieczorem w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W Muzeum Śląskim do 30 grudnia można oglądać wystawę poświęconą rozgłośni.

Trzon ekspozycji to historyczne zdjęcia oraz obiekty związane z techniką radiową w minionym stuleciu, m.in. radioodbiorniki, stoły montażowe, przenośne magnetofony. Część plastyczna to malarskie i fotograficzne wizerunki osób związanych z rozgłośnią. Są wśród nich postacie "od których wszystko się zaczęło", m.in. pierwsi dyrektorzy - Stefan Tymieniecki oraz Stanisław Ligoń, zarazem najbardziej popularny śląski twórca radiowy i późniejszy patron rozgłośni. Pierwsze dźwięki Polskiego Radia w Katowicach - uderzenia młotka w hutnicze kowadło - mieszkańcy Śląska usłyszeli 4 grudnia 1927. Poprzedziły one transmisję mszy św. z kościoła katedralnego.

Lata II wojny światowej to okres przerwy w pracy radia. Powróciło ono na antenę 6 marca 1945 roku. Od tego momentu działa nieprzerwanie. Powstały w nim tak popularne programy jak "Śląska Fala", "Radiowa Czelodka" oraz konkursy: ortograficzny - Ogólnopolskie Dyktando" i "Po naszymu, czyli po śląsku". (PAP)

lun/ kon/ bno/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)