Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc z apelem o zakaz palenia w miejscach publicznych

0
Podziel się:

Apel o wprowadzenie całkowitego zakazu
palenia w miejscach publicznych do marszałka Sejmu zamierza
wystosować Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Apel ma powstać
podczas trwającego do soboty w Katowicach zjazdu.

Apel o wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych do marszałka Sejmu zamierza wystosować Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Apel ma powstać podczas trwającego do soboty w Katowicach zjazdu.

"Istnieje potrzeba jak najszybszego zatwierdzenia przez Sejm projektu ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych. Ten zakaz jest sformułowany w ustawie antynikotynowej, która w tej chwili poddawana jest dyskusji w Sejmie. Chcemy, żeby jak najszybciej została uchwalona" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. Władysław Pierzchała.

"Uchwalenie takiej ustawy - jak uczy doświadczenie innych krajów - zmniejsza zdecydowanie zachorowalność nie tylko na choroby płuc, jak rak i przewlekła obturacyjna choroba płuc, ale zmniejsza również ilość incydentów wieńcowych, przekłada się więc na większą zdrowotność populacyjną i zmniejsza koszty leczenia tych chorób" - dodał.

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc zrzesza blisko 1000 lekarzy. Jego jubileuszowy, XXX zjazd trwa od środy do soboty w Katowicach. Jak podkreślają uczestniczący w nim specjaliści, palenie papierosów to główna przyczyna dwóch śmiertelnych chorób układu oddechowego - nowotworów i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - postępującego i nieodwracalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Od czwartku w Warszawie zakaz palenia tytoniu obowiązuje na przystankach autobusowych i tramwajowych, na których są wiaty, oraz na miejskich placach zabaw dla dzieci. Podobne przepisy wprowadziły m.in. Białystok, Rzeszów, Poznań, Toruń i Olsztyn. (PAP)

lun/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)