Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Lepper, Miller i Ikonowicz przeciwko instalacji tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Kandydujący do Sejmu z list Samoobrony
Andrzej Lepper, Leszek Miller i Piotr Ikonowicz opowiedzieli się
we wtorek w Redzikowie koło Słupska (Pomorskie) przeciwko
instalacji amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej i
zapowiedzieli protesty.

*Kandydujący do Sejmu z list Samoobrony Andrzej Lepper, Leszek Miller i Piotr Ikonowicz opowiedzieli się we wtorek w Redzikowie koło Słupska (Pomorskie) przeciwko instalacji amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej i zapowiedzieli protesty. *

W czasie spotkania z mieszkańcami Lepper powiedział, że Samoobrona nie zgadza się na instalację, bo "nie mamy gwarancji, że to co chcą zrobić Stany Zjednoczone jest bezpieczne i korzystne dla Polski".

Według Leppera, tarcza antyrakietowa to nie tylko problem gminy Słupsk, na terenie której leży Redzikowo, ale całej Polski. Jego zdaniem, zostaliśmy oszukani przez Amerykanów w Iraku, gdzie nie znaleziono broni masowego rażenia, gdzie pomimo obalenia reżimu Saddama Husajna, nie możemy ani inwestować, ani zbywać naszych towarów, ani też Amerykanie nie znieśli wiz dla Polaków. Dlatego, według lidera Samoobrony, powinniśmy bardzo uważnie przyglądać się amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Lepper dodał, że negocjując z Amerykanami sprawę tarczy, powinniśmy uszanować zdanie naszych najbliższych sąsiadów w tej sprawie, czyli m.in. Rosji.

W ocenie, b.premiera Leszka Millera, tarcza jest Polsce niepotrzebna. Jak dodał, gwarancją bezpieczeństwa Polski jest Pakt Północnoatlantycki, zaś instalacja tarczy może tę pewność podważyć. Zdaniem b. premiera, tarcza będzie chronić tylko Stany Zjednoczone a nie Polskę, a Amerykanie chcą wybudować elementy w naszym kraju tylko dlatego, że byłoby to tańsze niż budowa takiej instalacji na wybrzeżach USA.

Miller zaznaczył też, że o wystrzeleniu rakiet będzie decydował prezydent Stanów Zjednoczonych, a polski rząd dowie się o tym "z komunikatu CNN". Zdaniem Millera, projekt budowy antyrakietowej instalacji w Polsce budzi kontrowersje nie tylko w Rosji, ale także w Unii Europejskiej, co również powinniśmy wziąć pod uwagę. Jak ocenił, w sprawie tarczy antyrakietowej powinno się odbyć ogólnokrajowe referendum, a trwające negocjacje powinny być "bardziej transparentne".

Również zdaniem Piotra Ikonowicza, decydując o umieszczeniu w Polsce tarczy trzeba pamiętać, że służy ona do ochraniania Stanów Zjednoczonych. Ale, jak dodał, jest też czymś do czego się celuje, więc możemy być narażeni na ataki.

Ikonowicz uznał, że tarcza "jest elementem agresywnej polityki militarnej Stanów Zjednoczonych". Jak dodał, ma jednak jedną dobrą wiadomość: jeśli wybory w USA wygrają demokraci, to do realizacji projektu budowy tarczy antyrakietowej w Polsce może nie dojść.

Miller pytany przez dziennikarzy, czy już za czasów kiedy był premierem docierały do niego sygnały o pomyśle budowy tarczy w Polsce, odparł, że takie sygnały się pojawiały, ale były one bardzo mgliste.

Choć Samoobrona deklaruje się jako przeciwnik budowy tarczy antyrakietowej w Polsce, Lepper zapowiedział w Redzikowie, że jego partia nie przyłączy się do zapowiadanej na czwartek w Warszawie przez związane z LPR Stowarzyszenie Pomorze bez Tarczy Antyrakietowej manifestacji przeciwko amerykańskiej instalacji.

W spotkaniu z Lepperem, Millerem i Ikonowiczem uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Redzikowa. W rozmowach z dziennikarzami wyrażali przeciwstawne poglądy na temat tarczy: część deklarowała się jako zwolennicy tego projektu, część miała przeciwne zdanie.

Liczące 1200 mieszkańców Redzikowo to dawne wojskowe osiedle, zbudowane przy niewykorzystywanym dziś przez armię dużym lotnisku. Jako miejsce ewentualnego umiejscowienia wyrzutni rakiet lotnisko w Redzikowie zostało wymienione w styczniu tego roku w raporcie poświęconym amerykańskiemu projektowi przez Ministerstwo Obrony Czech, gdzie ma powstać radar antyrakietowego systemu. Oprócz Redzikowa Czesi wymienili również Zegrze Pomorskie (Zachodniopomorskie), Debrzno (Wielkopolskie), gdzie również istnieją duże dawne wojskowe lotniska.

Negocjacje z Amerykanami na temat budowy tarczy wciąż trwają, strona polska nie ujawnia wybranego przez Amerykanów miejsca usytuowania tarczy. Według nieoficjalnych informacji, ma to być jednak podsłupskie Redzikowo. Przed kilkunastoma dniami ambasador USA w Polsce zaprosił kilku słupskich samorządowców do złożenia wizyty w dwóch antyrakietowych bazach w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

sibi/ aja/ par/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)