Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorskie: Zawieszony strajk Szybkiej Kolei Miejskiej

0
Podziel się:

Strajk pracowników PKP Szybka Kolej Miejskiej
(SKM) Trójmiasto, do którego miało dojść o północy z wtorku na
środę, został przełożony - poinformował PAP lider Związku
Zawodowego Pracowników Zakładu SKM Cisowa, Daniel Ptach. Załoga
sprzeciwia się odwołaniu dotychczasowego dwuosobowego zarządu firmy.

Strajk pracowników PKP Szybka Kolej Miejskiej (SKM) Trójmiasto, do którego miało dojść o północy z wtorku na środę, został przełożony - poinformował PAP lider Związku Zawodowego Pracowników Zakładu SKM Cisowa, Daniel Ptach. Załoga sprzeciwia się odwołaniu dotychczasowego dwuosobowego zarządu firmy.

Ptach wyjaśnił, że strajk został zawieszony na czas rozmów w Warszawie z władzami PKP, które są właścicielem spółki PKP SKM Trójmiasto. Spotkanie między związkowcami a kierownictwem PKP ma się rozpocząć w środę nad ranem.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy spółki PKP SKM Trójmiasto Paweł Wróblewski, we wtorek zgromadzenie wspólników firmy przegłosowało zmiany personalne w jej władzach. Odwołany został dotychczasowy prezes Mikołaj Segień oraz członek zarządu Piotr Małolepszy. Na ich miejsca powołano Andrzeja Osipowa oraz Macieja Lipnowskiego.

"Od wyniku rozmów w Warszawie uzależniamy dalsze decyzje o strajku. Oczekujemy rzetelnego wyjaśnienia, dlaczego doszło do odwołania zarządu. A jeśli tak się nie stanie, a naszym zdaniem, nie było żadnych powodów, żeby tak się stało, domagamy się przywrócenia ich na stanowiska" - dodał Ptach.

Związkowcy PKP SKM narzekają, że odwołanie dotychczasowego zarządu spółki odbyło się bez żadnych rozmów i konsultacji z załogą. Pracownicy obawiają się, że nowe kierownictwo spółki doprowadzi do jej połączenia z mającą kłopoty finansowe firmą PKP Przewozy Regionalne, co może skutkować upadkiem PKP SKM.

W kwietniu tego roku związki zawodowe działające w PKP SKM zorganizowały referendum, w którym m.in. padły pytania o zgodę na strajk. Za tą formą protestu opowiedziało się 92 proc. głosujących. W referendum uczestniczyło 520 pracowników, co stanowi 62 proc. załogi spółki.

W obronie Segienia załoga PKP SKM strajkowała już w styczniu 2005 r. Stracił on wtedy stanowisko na rzecz Janusza Dettlaffa, kierującego wówczas spółką PKP Przewozy Regionalne. Wskutek protestu władze PKP przywróciły Segienia na stanowisko prezesa PKP SKM.

Pociągi SKM kursują na trasie między Trójmiastem, Lęborkiem i Tczewem. (PAP)

rop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)