Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie samorządowców aglomeracji poznańskiej

0
Podziel się:

Współpracę w dziedzinie komunikacji
publicznej, gospodarki komunalnej, edukacji, ekologii i opieki
zdrowotnej między gminami powiatu poznańskiego ma ułatwić
podpisane we wtorek porozumienie. W aglomeracji poznańskiej
mieszka ponad 2 mln osób.

Współpracę w dziedzinie komunikacji publicznej, gospodarki komunalnej, edukacji, ekologii i opieki zdrowotnej między gminami powiatu poznańskiego ma ułatwić podpisane we wtorek porozumienie. W aglomeracji poznańskiej mieszka ponad 2 mln osób.

Sygnatariuszami porozumienia są: prezydent Poznania Ryszard Grobelny, starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski oraz 17 wójtów i burmistrzów gmin powiatu. Według Grabkowskiego, porozumienie i powstała dzięki niemu Rada Aglomeracji przyspieszą rozwój Poznania i gmin powiatu poznańskiego także w związku z Euro 2012.

"Zawsze jest tak, że im więcej podmiotów bierze udział w takim projekcie, tym łatwiej jest zdobywać środki europejskie" - powiedział PAP Grabkowski.

Burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki uważa, że sformalizowanie kontaktów między powiatami spowoduje, że współpraca będzie prowadzona zgodnie z planem, a nie przypadkowo.

"Nie ma sensu wielu projektów, na przykład gospodarki odpadami czy transportu publicznego, robić w pojedynkę, bo to jest o wiele droższe. Jeżeli zrobimy to wszyscy, będzie i taniej, i możemy podnieść jakość usług dla mieszkańców" - mówił PAP Łęcki.

Zdaniem burmistrza Kostrzyna Pawła Iwańskiego, naturalną obawą małych gmin jest to, że większe mają większe szanse na korzyści ze współpracy. "Jednak korzyści z istnienia aglomeracji i tego, że wielu mieszkańców, na przykład Poznania, przeprowadza się poza miasto sprawia, że te obawy znikają" - mówił Iwański.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podkreślił, że oprócz korzyści ekonomicznych i organizacyjnych porozumienie powiatów aglomeracji poznańskiej dodaje prestiżu. "Jak się pokazuje na zewnątrz współpracę i to, że wspólnie występuje duża liczba mieszkańców, ma się większą siłę. Tak jest w świecie zurbanizowanym" - powiedział PAP Grobelny. (PAP)

lis/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)