Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie ws. Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego

0
Podziel się:

Rada Ministrów przywróciła pierwotnie
wynegocjowane z samorządami zapisy w Oświęcimskim Strategicznym
Programie Rządowym - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka
magistratu oświęcimskiego Katarzyna Kwiecień.

Rada Ministrów przywróciła pierwotnie wynegocjowane z samorządami zapisy w Oświęcimskim Strategicznym Programie Rządowym - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka magistratu oświęcimskiego Katarzyna Kwiecień.

Decyzja ta oznacza, że dwa budynki nieopodal byłego obozu Auschwitz I zostaną przekazane do adaptacji miastu Oświęcim i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a nie muzeum. Z kolei nowy parking przy byłym Auschwitz II-Birkenau wybuduje gmina Oświęcim.

Konflikt wokół III etapu OSPR pojawił się, gdy latem 2007 roku ówczesny rząd zmienił wynegocjowane wcześniej z samorządami zapisy. Dokumentu nie podpisało miasto Oświęcim.

Kwiecień poinformowała, że w budynku byłych zakładów przemysłu zbożowego powstanie Dom Pojednania ze stałą wystawą upamiętniającą losy mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w czasie okupacji hitlerowskiej. Drugi budynek po dawnym Monopolu Tytoniowym przeznaczony będzie dla potrzeb rozwijającej się Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

Według zmienionej przez rząd Jarosława Kaczyńskiego wersji III etapu OSPR inwestycje miało zrealizować muzeum Auschwitz. Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt wyjaśniał w lipcu 2007 roku, że z funduszy programu odnowione zostaną i zaadaptowane dla potrzeb muzeum opuszczone i zdewastowane budynki. "Są one związane historycznie z byłym niemieckim obozem Auschwitz. Od lat stoją niewykorzystane i popadają w ruinę" - powiedział.

Mensfelt przypomniał wtedy, że chodzi o dawny budynek Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie (w czasie wojny tzw. Lagerhaus) i były magazyn Zakładów Przemysłu Tytoniowego (w czasie wojny tzw. Unterkunftsgebńude).

"Docelowo w jednym z budynków dawnego Monopolu Tytoniowego znajdzie się oświęcimski oddział Archiwum Państwowego w Katowicach. Obecnie mieści się on w jednym z poobozowych bloków w byłym Auschwitz I. Zgodnie z planami budynek Monopolu pomieści też część sąsiadującej z nim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w tym główną bibliotekę. Do budynku trafią też zbiory muzeum, które obecnie przechowywane są w blokach Auschwitz I" - powiedział wówczas Mensfelt.

Muzeum planowało rok temu, że wygospodarowanie nowych, lepszych i bezpieczniejszych warunków przechowywania zbiorów pozwoli przeznaczyć opuszczone bloki na potrzeby edukacyjne i wystawiennicze.

W placówce powstać miała dzięki temu między innymi wystawa poświęcona oświęcimianom, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz, a także losom mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, wywłaszczonych i wysiedlonych przez Niemców w czasie wojny.

Muzeum nie skomentowało obecnej decyzji rządu. Mensfelt powiedział jedynie, że placówka się jej podporządkuje.

Inicjatorem obecnego porozumienia w sprawie OSPR z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów i muzeum jest wojewoda małopolski Jerzy Miller. Jego rzeczniczka Małgorzata Woźniak poinformowała, że jeszcze w maju podpisany zostanie dokument, dzięki któremu miasto Oświęcim będzie mogło włączyć się do realizacji III etapu OSPR. W przypadku gminy Oświęcim konieczny jest aneks do porozumienia, które zawarte zostało we wrześniu 2007 roku.

Rzeczniczka przypomniała, że rząd podjął już decyzję o przeniesieniu na rok 2009 pieniędzy niewykorzystanych przy inwestycjach OSPR w 2007 roku.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia.

Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki, utworzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ośrodka edukacyjnego. W 2002 roku Rada Ministrów przyjęła drugą część dokumentu, na lata 2003-2006.

Obecny trzeci etap obejmuje lata 2007-2011. Z budżetu państwa na inwestycje w Oświęcimiu trafi 30 milionów złotych. Z tych pieniędzy sfinansowane zostaną inwestycje, które przyczynią się do uporządkowania i zagospodarowania okolicy muzeum, poprawy dostępności komunikacyjnej Oświęcimia, rozwoju działalności edukacyjnej na poziomie szkolnictwa wyższego i poprawy atrakcyjności turystycznej rejonu. (PAP)

szf/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)