Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstała podkomisja, która zajmie się zmianami w ordynacjach

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Ustawodawcza powołała w
środę podkomisję nadzwyczajną ds. zmian w ordynacjach wyborczych.
Siedmioro posłów, którzy się w niej znaleźli, będzie pracowało
m.in. nad zmianami dotyczącymi finansowania kampanii prezydenckiej.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza powołała w środę podkomisję nadzwyczajną ds. zmian w ordynacjach wyborczych. Siedmioro posłów, którzy się w niej znaleźli, będzie pracowało m.in. nad zmianami dotyczącymi finansowania kampanii prezydenckiej.

W skład podkomisji weszła trójka posłów PO: Krzysztof Brejza, Grzegorz Karpiński oraz Irena Tomaszak-Zesiuk, dwóch posłów PiS: Stanisław Pięta i Marek Polak oraz Stanisław Rydzoń z klubu Lewicy i Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Jak tłumaczył na środowym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej jej szef Wojciech Szarama (PiS), podkomisja zajmie się uwagami Państwowej Komisji Wyborczej i Fundacji im. Stefana Batorego dotyczącymi funkcjonowania prawa wyborczego w Polsce.

Jeśli do Komisji Ustawodawczej trafią również projekty kodeksów wyborczych to właśnie powołana w środę podkomisja będzie nad nimi pracowała. Opracowanie kodeksu wyborczego zapowiada PO, projekt autorstwa Lewicy trafił już do marszałka Sejmu.

We wrześniu Komisja Ustawodawcza zapoznała się z propozycjami, jakie postulują Fundacja im. Stefana Batorego i Instytut Spraw Publicznych. Organizacje chcą likwidacji w ordynacji prezydenckiej instytucji zbiórek publicznych, czyli sprzedaży tzw. cegiełek. Fundacja Batorego proponuje również wprowadzenie zakazu finansowania komitetów wyborczych w wyborach prezydenckich przez osoby prawne.

Ponadto - zdaniem organizacji - uregulowana powinna zostać sprawa należności finansowych komitetów wyborczych, które zostają po kampanii z niezapłaconymi fakturami i niespłaconymi kredytami. Fundacja proponuje, aby komitety wyborcze, które nie spłaciły swojego zadłużenia, nie mogły się rozwiązać aż do momentu uregulowania wszystkich zobowiązań.

Z kolei PKW w swoich wnioskach po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych postuluje wprowadzenie dwudniowego głosowania, możliwości głosowania przez pełnomocnika dla osób chorych i niepełnosprawnych.

PKW proponuje też rozważenie zasadności przedłużania "ciszy wyborczej" na obszarze całego kraju w sytuacji, gdy do przedłużenia głosowania doszło tylko w kilku obwodach głosowania. Taka sytuacja miała miejsce podczas ostatnich wyborów parlamentarnych: głosowanie przedłużyło się prawie o trzy godziny w komisjach w Warszawie, a "cisza" obowiązywała w całym kraju. (PAP)

stk/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)